Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

RYTWIANY NA TRASIE MAMMOBUSÓW

 

RYTWIANY NA TRASIE MAMMOBUSÓW
 
 
  Badania mammograficzne na stałe  już wpisały się w kalendarz naszych działań na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców Gminy Rytwiany.
 Pierwsze w tym roku badania mammograficzne przeprowadzane w ramach realizacji populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, odbyły się  w dniach 25-26 lipca 2011r.W tych dniach w Rytwianach stacjonował   cytomammobus  ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii z Kielc. W godz. od 9.00 do 16.00   mieszkanki Gminy Rytwiany mogły bezpłatnie wykonać badania mammograficzne, a także cytologiczne. W ciągu dwóch dni 107 uprawnionych kobiet  z terenu Gminy Rytwiany wykonało mammografię.                   A tylko 12 kobiet wykonało  cytologię.
Po raz drugi Rytwiany znalazły się na trasie mammobusa 30 listopada b.r. Tym razem zawitał do nas mammobus należący do FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. W godz. od 9.00 do 17.00 z badań skorzystało 85 kobiet.Panie, nie objęte programem profilaktycznym, mogły wykonać badanie odpłatnie - na podstawie zaświadczenia lekarskiego ( cena takiego badania wynosiła 80 zł.). Na każdą z Pań, która zgłosiła się na badanie, czekał upominek w postaci kosmetyku, ufundowanego przez firmę Ziaja, partnera badań mammograficznych. Ponadto Panie mogły wziąć udział w ciekawym konkursie, w którym do wygrania były tygodniowe pobyty sanatoryjne w Nałęczowie, zestawy kosmetyków, słodyczy oraz bezpłatne badanie mammograficzne dla przyjaciółki.
Rak piersi jest przyczyną największej liczby zgonów wywołanych przez nowotwory złośliwe u kobiet w Polsce. Natomiast rak szyjki macicy zajmuje szóste miejsce co do częstotliwości występowania.
Województwo świętokrzyskie zajmuje niechlubne, ostatnie miejsce w Polsce pod względem realizacji programu profilaktyki raka piersi i szóste miejsce odnośnie programu profilaktyki raka szyjki macicy. Jest to niepokojące zjawisko, stąd też podejmowane są wszelkie możliwe działania w kierunku zmniejszenia zagrożenia życia i zdrowia kobiet w naszym regionie, bowiem statystyki w tym zakresie nadal są bardzo niezadowalające.
W latach 2009 – 2011 w gminie Rytwiany przebadano:
• w ramach programu profilaktyki raka piersi – 15, 52 % populacji kobiet
• w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy – 31,78 % populacji kobiet
Do przebadania w gminie Rytwiany do dnia 25 lipca  2011 roku pozostało:
• w programie profilaktyki raka piersi – 664 pacjentki,
• w programie profilaktyki raka szyjki macicy – 1039 pacjentek.
 Przypominamy, że badania mammograficzne można wykonać we wszystkie dni powszednie w niżej wymienionych placówkach stacjonarnych w Kielcach:
1. Świętokrzyskie Centrum Onkologii – Kielce, ul. Artwińskiego 3,
2. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka – Kielce, ul. Prosta 30,
3. NZOZ „Diamed” - Mammografia – Kielce, ul. Paderewskiego 48/15a,
4. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PROMONT – MED. - Kielce, ul. Chęcińska 40 a. Badania mammograficzne mogą wykonywać Panie w wieku 50 - 69 lat, co dwa lata.
Badania w zakresie programu profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać  w każdej poradni ginekologiczno – położniczej.  Uprawnione do tego są Panie w wieku 25 – 59 lat. Badanie w ramach tegoż  programu można wykonać raz na 3 lata. 
Gorąco zachęcamy Panie do regularnych badań profilaktycznych. Jest to niezwykle ważne, bowiem nowotwory te, wcześnie wykryte, są całkowicie uleczalne !
 
 

 

 

Więcej artykułów…