Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Młodzież działa w świętokrzyskim !

Młodzież działa w świętokrzyskim !

Gotowali zupę, oddali hołd powstańcom, zdobyli wzgórze, pomalowali dach, szkicowali pejzaże.... i nie zrobili tego z przymusu, nudów czy by dostać lepszą ocenę. Są młodymi i nieprzeciętnymi ludźmi, którzy mimo wieku widzą sens we współpracy i dzieleniu się swoimi pasjami – są tegorocznymi zwycięzcami Programu Grantowego „Mania Działania”, dzięki któremu realizują swoje pierwsze w życiu projekty dla społeczności lokalnych.

W ramach „Manii Działania” aż 11 grup młodzieżowych z gmin: Staszów, Rytwiany, Osiek, Bogoria i Zagnańsk podjęło się aktywnego działania. Za nami są już warsztaty kulinarne dla wychowanków Domu Dziecka w Łoniowie, zorganizowane przez grupę Eco-kuchcik z Sichowa Dużego. Dla dzieci było to bardzo smaczne i zdrowe doświadczenie. Kilkuletni kucharze przyrządzili m.in. przepyszny sok z pietruszki i faszerowane warzywa.

 

Kilkanaście dni później w Rytwianach grupa Orły przygotowała marsz i piknik strzelecki dla uczczenia 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Uczestnicy marszu odwiedzili mogiły powstańców, gdzie oddali im hołd. Na zakończenie marszu strzelcy dotarli na lotnisko w Rytwianach, gdzie strażacy OSP Rytwiany zademonstrowali działania ratownicze podczas wypadku, a strzelcy z Grupy Orły – sposób, w jaki podczas powstania wyglądało przenoszenie rannego. Marsz zakończył się piknikiem.

 

Grupa Orły oddaje hołd poległym w Powstaniu Styczniowym

 


Bardzo pracowity dla młodzieży był ostatni weekend- 15 czerwca akcje toczyły się w Staszowie, Bogorii, Wiązownicy Kolonii i Zagnańsku.

Staszowska grupa Black Raven zorganizowała na strzelnicy w Staszowie pokaz ASG, czyli Air Soft Gun. Podczas pokazu odbyła się inscenizacja Bitwy o Wzgórze, której towarzyszyły przygotowane przez organizatorów wybuchy. Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci, cieszyło się przejście po polu minowym z wykrywaczem metalu oraz tor przeszkód. Dla najsprawniejszych uczestników organizatorzy przygotowali nagrody - mundury, replikę kamizelki kuloodpornej oraz drobne upominki. Wydarzenie uatrakcyjnił pokaz tresury psa policyjnego – przygotowany przez zaprzyjaźnioną z młodzieżą Komendę Powiatową Policji w Staszowie. Po dniu pełnym wrażeń organizatorzy zaprosili uczestników do wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku, gdzie każdy mógł porozmawiać z członkami oddziału Balck Raven oraz postrzelać z ich broni do celu. „Jestem zadowolony z pokazu i uważam, że całość wyszła całkiem nieźle” – powiedział po zakończonych działaniach koordynator projektu Konrad Dołomisiewicz.

 

Grupa Black Raven

 

Pole walki podczas Bitwy o Wzgórze


Grupa KAKA w Bogorii przygotowała plener malarski- zajęcia zorganizowała i poprowadziła zaledwie 17- letnia Ania Macias, jedna z autorek i inicjatorek projektu, która od lat sama maluje i chciała tą pasją zaszczepić innych. W zajęciach uczestniczyło kilka osób, które po raz pierwszy w życiu miały pędzel w ręce. W ramach projektu przewidziano jeszcze wiele działań.

Warsztaty malarskie w Bogorii zorganizowane przez Grupę KAKA

Tymczasem w Wiązownicy Kolonii Grupa Art z Farb przygotowywała się do swojej lipcowej akcji malowania przystanków – odrapany dach nabrał tęczowego koloru, a odrapane ściany zostały pomalowane podkładem. Efekt bardzo zadowolił autorki akcji: „Teraz ludzie, którzy jadą obok przystanku, zwalniają na chwilę, żeby popatrzeć. Jedna osoba stwierdziła, że tak powinno być również na przystanku w pobliskiej wsi. Bardzo nas to cieszy i już nie możemy się doczekać głównego działania, które zaplanowałyśmy na 27 lipca” - opowiada Magdalena Paprocka, koordynatorka projektu.

W Zagnańsku, jedynej gminie poza powiatem staszowskim, gdzie realizowany jest pilotaż programu „Mania Działania” 15 czerwca odbył się nabór do grupy survivalowo-bojowej ASG. Autorzy tego projektu chcą zachęcić młodzież ze swojej gminy do dołączenia do ich grupy. Jak o sobie mówią, to co ich łączy to: odwaga, patriotyzm i dobra zabawa.
Grupa dopiero zaczęła się promować, a już wzbudziła duże zainteresowanie:
„Dostaliśmy propozycję zorganizowania zajęć dla Hufca ZHP Kielce -Powiat, który organizuje zlot na terenie zespołu szkół numer 2 w Zagnańsku”- mówi Karol Wiraszka, koordynator projektu.

Na wakacyjne tygodnie kolejne grupy młodzieży zaplanowały swoje akcje:
- 3 i 5 lipca - flash mob w Osieku (miejsca to tajemnica),
- 27 lipca – malowanie przystanków w Wiązownicy Kolonia,
18 sierpnia - wydarzenia upamiętniające bitwę o Osiek,
18 sierpnia - pokaz mody fluo w Staszowie ,
23 sierpnia - wernisaż kończący wakacyjne warsztaty fotograficzne i malarskie .

Czy warto wspierać młodzież? Z tym nie dyskutuje nikt z grona realizatorów i sponsorów Lokalnego Programu Grantowego „Mania Działania”. Małymi krokami program bardzo się rozwija - w zeszłym roku dofinansowano 4 projekty w dwóch gminach, w tym roku jest ich już 11 w pięciu gminach województwa.
Fundacja FARMa – inicjator i koordynator Programu stara się zainteresować „Manią Działania” władze województwa.
„Wiemy, jak niesamowity potencjał drzemie w młodzieży w każdej gminie w naszym regionie. Mania Działania jest bardzo prostym narzędziem do tego, by ten potencjał wyzwolić, z korzyścią zarówno dla młodzieży jak i całej społeczności lokalnej. Olbrzymią wartością programu jest jego prostota, dostępność na poziomie gminy oraz fakt, że w całości oparty jest na zasobach lokalnych. Ten program buduje relacje między młodzieżą, a samorządem oraz organizacjami pozarządowymi.”- mówi Justyna Górska-Sekuła, koordynator Programu.

___________________________________________
Lokalny Program Grantowy „Mania Działania” realizowany jest od 2011r. przez Lokalne Partnerstwo dla Młodzieży w Staszowie, a koordynowany jest przez Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa. Wsparcia finansowego dla edycji 2013 udzielili: Województwo Świętokrzyskie, Powiat Staszowski, Gminy: Staszów, Osiek, Bogoria, Rytwiany i Zagnańsk oraz Bank Spółdzielczy w Staszowie.

Koniecznie zobaczcie stronę programu: www.maniadzialania.pl
Odwiedźcie nas także na FB: www.facebook.com/maniadzialania


 

 

 

 

 

 

Więcej artykułów…