Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Rytwiany - kolejny kandydat do tytułu Letniej Stolicy Regionu Świętokrzyskiego

Prezentujemy kolejne miejsce, które walczy o tytuł Letniej Stolicy Regionu Świętokrzyskiego. Dziś są to Rytwiany

W tej gminie historia jest niemal na wyciągnięcie ręki. Ci, którzy tu przyjadą i zostaną na dłużej mogą zakosztować dworskiego przepychu, albo znaleźć ukojenie w pustelni. Na miłośników adrenaliny czeka paralotniarstwo i motolotniarstwo.

Panorama Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. (fot. Łukasz Zarzycki)

Rytwiany – to miedzy innymi tu 41 lat temu był realizowany serial spod znaku "płaszcza i szpady”, czyli "Czarne chmury”. Przypomina o tym otwarte przed rokiem muzeum serialu, które znajduje się w obrębie pokamedulskiego, XVII-wiecznego zespołu klasztornego Pustelnia Złotego Lasu. Głównym obiektem tego kompleksu jest kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.

WYCISZENIE W PUSTELNI ZŁOTEGO LASU

W Pustelni Złotego Lasu spokój, wyciszenie i odpoczynek od dnia codziennego może znaleźć każdy, kto tego potrzebuje. Natomiast miłośnicy luksusu mogą skorzystać z wypoczynkowo-rehabilitacyjnej oferty trzygwiazdkowego Hotelu Rytwiany, który znajduje się w obiekcie, należącym na początku XX wieku do księcia Artura Radziwiłła i jego rodziny.

Zresztą w gminie Rytwiany historia jest obecna na każdym kroku. Do dyspozycji gości jest odbudowywany Dom i Biblioteka Sichowska imienia Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów w Sichowie Dużym.

– Można tu skosztować dobrej kuchni, zobaczyć stare druki i zobaczyć, jak to było na terenie posiadłości książęcej – zachęca Marianna Stryszowska, sekretarz gminy Rytwiany. – Ziemia rytwiańska jest nierozerwalnie związana z dziejami Rzeczpospolitej. To idealne miejsce na krótką wycieczkę, jak i na dłuższy pobyt.

Pustelnię Złotego Lasu otacza piękny park.

DOTYK HISTORII I NOWOCZESNE ATRAKCJE

Drugim ważnym obiektem sakralnym na terenie gminy jest znajdujący się w Strzegomiu drewniany, modrzewiowy kościół. Oprócz tego można zobaczyć dawna gorzelnię, wciąż czynną cegielnię czy młyn wodny w miejscowości Grobla.

Rytwiany kusza też pięknymi lasami i zbiornikiem wodnym, który jest rajem dla wędkarzy. Miłośników przyrody zachwyci leśno-wodny rezerwat przyrody "Dziki Staw”.
Ale coś dla siebie znajdą zwolennicy aktywnego spędzania czasu. Działa tu szkoła jazdy konnej, w której prowadzone są także zajęcia z hipoterapii. Swoją pasję mogą zrealizować fani paralotniarstwa i motolotniarstwa.

Od połowy sierpnia do dyspozycji mieszkańców i gości będzie nowy obiekt w Rytwianach. Wokół pozostałości ruin gotyckiego zamku obronnego z XV wieku trwają prace, która sprawią, że to miejsce zmieni się nie do poznania.

– Powstanie fajne miejsce do odpoczynku. Będą alejki, stanie 12 postaci związanych z Rytwianami i Rzeczpospolitą oraz oryginalny plac zabaw w stylu dawnego zamku – zdradza Marianna Stryszowska.

ZOBACZ WSZYSTKIE MIEJSCOWOŚCI NOMINOWANE W PLEBISCYCIE I ZAGŁOSUJ

Źródło: echodnia.eu,3.07.2014,

 

Więcej artykułów…