Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Blisko 1000 lat!

Blisko 1000 lat!

Panorama Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Koniemłotach

Koniemtoty to jedna z najstarszych wsi ziemi staszowskiej. Od zarania związana z działalnością klasztoru benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu.

Pierwsze wzmianki pochodzą z XI w. Koniemłoty mają prawie 1000 lat. Z zakonem benedyktynów wiąże się historia miejscowego kościoła.

Zabytkowy ołtarz główny. Foto: Dorota Sobolewska-Bielecka

Pod znakiem benedyktynów

Pierwotnie w Koniemłotach był kościół drewniany, ale zniszczył go pożar. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony został na miejscu wcześniejszego w latach 1637-1649, z fundacji Łukasza Sokołowskiego, benedyktyna.

Generalny remont

Piękna zabytkowa świątynia wymaga generalnego remontu. Prace konserwatorskie zaczęły się w ubiegłym roku.

- Prace rozpoczęliśmy od osuszania fundamentów - mówi proboszcz parani ks. kan. Paweł Cygan. - Wzmocniono również zewnętrzną strukturę kościoła. Całkowitej wymiany wymagają wieże kościoła i jego pokrycie. Dach będzie pokryty blachą miedzianą. Kiedy konstrukcja kościoła zostanie wzmocniona, wymalujemy wnętrze świątyni.

Parafianie wspierają prowadzone remonty, pragną, by ten dom Boży jaśniał jak przed wiekami. Poza tym dzisiejsze Koniemłoty to wieś raczej zasobna. Kiedyś specjalnością wsi i okolicznych miejscowości było warzywnictwo, zwłaszcza uprawa pomidorów. Zdaniem mieszkańców, rośliny budzą się tu wcześniej do życia niż u dalszych sąsiadów. A to dzięki, podobno, „ciepłym gruntom" leżącym na skale gipsowej.

W trosce o chorych

W parafii w Koniemłotach zawsze znajdowali opiekę ludzie starsi, samotni i schorowani. Od 1748 r. istniał tu szpital dla ubogich. W ostatnich latach Koniemłoty stały się liczącym się w powiecie centrum medycznym, przyciągającym wielu pacjentów, dzięki Samorządowemu Ośrodkowi Zdrowia, którym kieruje doktor Stanisław Płatek. Pod kierownictwem dr. Płatka powstała również placówka opiekuńczo-medyczna, w której opiekę znalazło kilkadziesiąt osób.

- Chodzimy tam z posługą kapłańską - mówi ks. kan. PawełCygan. - Wiele osób jest obłożnie chorych, niektórzy leżą tu nawet kilka lat.

Radomski męczennik

Z osób znanych i zasłużonych z terenu tutejszej parani pochodzi ks. Roman Kotlarz - obrońca praw robotników w czasie wydarzeń radomskich w 1976 r., zmarły tragicznie po przesłuchaniu 18 sierpnia 1976 r. Pochowany na cmentarzu w Koniemłotach.

Na terenie parafii funkcjonują dwie kaplice: w Sichowie Dużym i Sielcu. Parana liczy ok. 4 tys. parafian. Do kościoła uczęszcza około jednej czwartej z nich.

MSZE SWIĘTE:
W NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 7.30; 9.30; 11.30; Sielec - 13.45; Sichów Duży - 15.00;
W DNI POWSZEDNIE: 18.00 lub 17.00 (zimą)

Źródło: Gość Niedzielny nr: 1/LXXXVI z dnia 4 stycznia 2008r. Autor: Dorota Sobolewska-Bielecka

 

Więcej artykułów…