Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

IX Bieg Śladami „Mnicha” i „Zawieruchy” - podsumowanie

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 6 kwietnia 2024 roku w przyklasztornym lesie w Rytwianach odbyła się IX już edycja Biegów Śladami „Mnicha” i „Zawieruchy” . Ugrupowanie niepodległościowe Ludwika Machalskiego „Mnicha” właśnie na ziemi rytwiańskiej, stoczyło w sierpniu 1950 roku ostatnią potyczkę z UB i KBW, podczas której zginął współzałożyciel oddziału Jan Firmanty „Zawierucha”, jego towarzysz broni Roman Kwiatkowski, a 8 pozostałych członków ugrupowania zostało pojmanych. Sam dowódca Ludwik Machalski aresztowany wcześniej, następnie torturowany w wielomiesięcznym śledztwie i ostatecznie stracony w kieleckiej katowni UB.

Impreza rozpoczęła się apelem poległych przygotowanym przez staszowską grupę rekonstrukcji historycznej pod kierownictwem Pawła Ciepieli. Nie obyło się bez salwy honorowej. Gościnnie wystąpiła też grupa rekonstrukcji historycznej z Łęcka.

W pierwszej kolejności odbyły się biegi dla dzieci: 500 m dla najmłodszych (klasy IV i młodsze), następnie 800 m (klasy V-VI), następnie amatorzy dłuższych dystansów wystartowali na 10 km. Podczas trwania rywalizacji długodystansowców ruszył bieg na głównym, honorowym dystansie 1950 m, który zgromadził najwięcej uczestników, bo ponad pięćdziesięciu, w tym, co warte podkreślenia, całe rodziny. Łącznie w imprezie wzięło czynny udział ponad 120 biegaczy oraz liczni kibice.

Wszyscy uczestnicy, którzy poprzez bieg postanowili uczcić pamięć żołnierzy wyklętych otrzymali w ramach pakietów startowych pamiątkowe koszulki. Na mecie poza odlewanymi, tematycznymi medalami, na biegaczy czekały napoje regenerujące, zarówno zimne jak i gorące, a po zakończeniu biegów tradycyjnie odbyła się degustacja grochówki wojskowej.

Medale, napoje i gorący posiłek zostały ufundowane przez Gminę Rytwiany. Pamiątkowe statuetki dla biegaczy na dystansie 10 km,  nagrody dla najmłodszych i obsługę  pomiaru czasu ufundował syn Janka „Zawieruchy” Andrzej Firmanty, na co dzień mieszkający w Cleveland.

W biegu na dystansie 10 km najlepsi byli:

  • wśród kobiet: Anna Ziętarska z Połańca z bardzo dobrym rezultatem 48:31, druga Ewa Hankus z Chmielowa 51:56, trzecia Urszula Ślusarczyk z Kielc 53,76;
  • wśród mężczyzn:  Hubert Zawierucha z Bielin (Dream Team Wokół Łysej Góry) 37: 51, drugi Wojciech Bednarczyk ze Smykowa 39:27, trzeci Tomasz Potrzeszcz z Mirca 39:44.

Warto dodać, iż najmłodsza uczestniczka biegu głównego na dystansie 1950 m miała niespełna 9 lat, a była to Alicja Kruk, która cały dystans pokonała w towarzystwie taty.

Głównymi organizatorami imprezy byli: Gmina Rytwiany oraz ULKS GRYF Rytwiany. Partnerem imprezy była, jak co roku, Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Rytwiany, Pan Grzegorz Forkasiewicz.  Za pomiar czasu odpowiadali nasi partnerzy z  firmy chronotex.pl. Wielkie podziękowania dla Pana Grzegorza Wosia, nauczyciela ze szkoły podstawowej w Rytwianach, który z wykorzystaniem swojego quada obsłużył nam trasy biegowe, szczególnie te dla najmłodszych uczestników.

Chciałbym tradycyjnie podziękować moim wychowankom, którzy pomogli przygotować trasy biegów, obsłużyli biuro zawodów i zadbali o zabezpieczenie logistyczne imprezy.

Autor: Jacek Więckowski

galeria fotografii artykuługaleria fotografii artykułu galeria fotografii artykułu galeria fotografii artykułu

galeria fotografii artykułu galeria fotografii artykułu galeria fotografii artykułu

 

Więcej artykułów…