Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

MOTOLOTNIĄ Z RYTWIAN NA WYBRZEŻE

MOTOLOTNIĄ Z RYTWIAN NA WYBRZEŻE

Członkowie Stowarzyszenia Lotniczego „RYTWIANY”  im. Mieczysława Marcinkowskiego już za kilka dni  zamierzają dokonać nie lada wyczynu. Chcą oni bowiem pokonać trzema motolotniami  trasę z Rytwian aż na polskie Wybrzeże.

Grzegorz, Szczepan, Zbyszek, Paweł, Jarek, Przemek i Adam startują  28 czerwca 2010r. ( tj. poniedziałek) o godz. 3.30  z lotniska przeciwpożarowego  w Rytwianach.  Motolotniarzom   towarzyszyć będzie wspomagający ich  samochód, oznakowany logiem Stowarzyszenia, będący ich zapleczem technicznym. Przelot trwać będzie około 5 dni. Trasa przelotu przedstawia się następująco: Rytwiany – Kielce - lotnisko w Masłowie – Nowe Miasto nad Pilicą – Sochaczew (lotnisko wojskowe) – Płock. Następnie Płock – Włocławek – Grudziądz (wojskowe lotnisko treningowe) – Malbork – Hel. Całkowita długość trasy  wyniesie ok. 1052 km. Motolotniarze lecieć będą na wysokości od 500 m do ponad 2000 m. Wysokości uzależnione są  od   konkretnych miejsc na trasie przelotu, m. in.  przecięcia korytarzy powietrznych, przylotów na lotniska wojskowe, itp.

Pomysłodawcą wyprawy i  jej liderem jest motolotniarz  Grzegorz Bąk, członek Stowarzyszenia  Lotniczego „RYTWIANY”. Grzegorz posiada wieloletnie doświadczenie w pilotowaniu motolotni. Nad przygotowaniem wyprawy pasjonaci latania pracowali wspólnie od lutego b.r. Na wyprawę udają się na skrzydłach firmy KOMPOL typ STRATUS P15 i dwóch różnych wózkach motolotniowych. Jeden z nich to JAZZ 2000 z silnikiem ROTAX. Drugi wózek pochodzi z firmy Leszka Wójcickiego z Górek k/Mielca  i wyposażony jest w silnik Hondy CBR 600 z firmy AZYMUT Jarosława Stycznia. Silnik ten ma zastosowanie również w nowych konstrukcjach latających, które w niedługim czasie staną się własnością członków Stowarzyszenia Szczepana i Pawła. I być może będzie to przyczynek  do kolejnej tego typu wyprawy.  Uzgodnienia dotyczące możliwości lądowań na lotniskach, hangarowanie sprzętu, noclegi , wszystko to udało się dzięki wzajemnej pomocy ze strony zaprzyjaźnionych  kolegów niemal z całej Polski. Motolotniarze, pytani przez nas, jaki jest cel tej wyprawy, motolotniarze ze Stowarzyszenia odpowiadają, że wzięło się to głównie  z miłości do latania, chęci przeżycia niezwykłej przygody, jak również z męskiej rywalizacji.  Dodatkowo postanowili oni promować  walory przyrodnicze i turystyczne Gminy Rytwiany, na terenie której działają, która służy im gościną i życzliwością ludzi oraz  wsparciem, pomocą i przychylnością ze strony Urzędu Gminy w Rytwianach. Zamierzają także zareklamować działalność Stowarzyszenia Lotniczego „RYTWIANY” oraz postać swojego patrona Mieczysława Marcinkowskiego, bohaterskiego  pilota, pochodzącego  z Rytwian uczestnika,  bitwy powietrznej o Anglię w 1940r. M. Marcinkowski służył w 501 Squadron R.A.F Kenley – Jednostce Królewskich Sił Powietrznych.1 listopada 1940 r. wystartował on w składzie eskadry na Hawker „Hurricane” nr V 7407 z zadaniem patrolowania obszaru nad kanałem La Manche. Jego samolot nie wrócił do bazy. Uznany został za zaginionego w morzu.

Oprócz kilkugodzinnego przebywania w powietrzu i nabywania doświadczenia, nasi motolotniarze zamierzają także zwiedzać okolice, spotykać się z kolegami lotnikami  z północnej  części Polski. Honorowy patronat nad przelotem objął Wójt Gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz.Tymczasem,  motolotniarzy będzie można spotkać, porozmawiać  z nimi                   i odwiedzić przygotowaną przez nich wystawę  motolotni i  modeli latających podczas imprezy plenerowej „RYTWIAŃSKI KARP” 27 czerwca 2010r.( tj. niedziela) na stadionie sportowym w Rytwianach.

Naszym  motolotniarzom z Rytwian życzymy pomyślnych wiatrów, dobrej pogody, nade wszystko jednak tyle samo lądowań, ile startów ! Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy !

1.Skrzydłem malowane... widok z lotu ptaka na ruiny gotyckiego zamku w Rytwianach.
2. Panorama centrum Rytwian z lotu ptaka.
3. Kompleks boisk sportowych w Rytwianach.
4. Oto motolotnie...
5. Z Rytwian aż na wybrzeże. Mapa przelotu motolotniarzy z Rytwian.

Źródło i zdjęcia: Stowarzyszenie Lotnicze "RYTWIANY" im. Mieczysława Marcinkowskiego.

 

 

Więcej artykułów…