Cisza, która uzdrawia
Odsłon: 3860. Data dodania: 2007-09-03
Czy razem z poranną kawą musisz koniecznie przejrzeć wiadomości Onetu? A może bez swojej komórki w pobliżu czujesz nadchodzącą panikę?
W dodatku po dwóch dniach urlopu dziwnie ciągnie cię do opętańczego "wyścigu szczurów" w twojej pracy. Cóż, diagnoza wydaje się prosta: mogą to być objawy groźnej współczesnej choroby - pracoholizmu, niszczącego zarówno ciało, jak i duszę. Już niedługo w Rytwianach k. Staszowa, w Pustelni Złotego Lasu, będziesz mógł podjąć odpowiednią terapię.
Sam na sam z Bogiem
W Rytwianach wszystko zaczęło się od pojawienia się w tutejszych pięknych lasach surowego zakonu kamedułów. Ich założyciel, św. Romuald, skorzystał z bogatej tradycji wschodnich pustelników i doświadczeń św. Benedykta. Romuald ze swoimi uczniami założył słynny klasztor Campo di Maldoli we włoskiej Toskanii (stąd nazwa Camaldoli - kameduli). Reguła kamedułów przewidywała modlitwę, pracę, studia biblijne, umartwienia i samotność - lekarstwa na ludzką pychę i egocentryzm. Ta reguła streszcza się w słowach: "Żyć sam na sam z Bogiem i żyć dla Boga samego". Pierwsi kameduli przybyli do Polski już w XI wieku, a dziś można ich spotkać pod Krakowem i niedaleko Konina.
400 lat tradycji
- Historia tego miejsca rozpoczęła się 390 lat temu, gdy sławny ród Tęczyńskich osadził w Rytwianach kamedułów. Tutejsze plenery przedstawiał w dwóch odcinkach znany serial płaszcza i szpady "Czarne chmury". W latach 1629-1632 rytwiańskim przeorem był znany włoski malarz, o. Wenanty z Subiaco, który zostawił tu swe malowidła - opowiada dyrektor "Źródła", ks. Wiesław Kowalewski. Ostatni kameduli byli tu aż do roku 1825 (z epizodem w latach 30. XX w.). Ostatnie 40 lat w historii klasztoru to czas heroicznej opieki nad obiektami proboszcza i kustosza, księdza kanonika Adama Łęckiego. Na karty najnowszej historii wpisuje się utworzenie w tym miejscu w czerwcu 2001 r. Diecezjalnego Ośrodka Kultury i Edukacji "Źródło".
Pustelnia już czeka
Projekt rewitalizacji klasztoru pokamedulskiego zakłada odbudowę konwentu z przeznaczeniem dla osób zarówno świeckich, jak i duchownych. Już niedługo w budynkach klasztornych będzie 40 pokoi z łazienkami, kaplicą, salami konferencyjnymi i pełnym zapleczem gastronomicznym. Dzięki staraniom ks. Wiesława uzyskano na ten cel środki unijne. Szczególnie dzielnie księdza dyrektora wspierają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Pustelnia podzielona zostanie na strefy, w zależności od rodzaju wyciszenia. Strefa całkowitej ciszy - eremitorium - będzie składać się z 16 domków pustelniczych i oddzielona zostanie od pozostałych zabudowań klasztornych. Obecnie w odbudowanym pierwszym domku, pustelni św. Benedykta, ośrodek proponuje indywidualne rekolekcje. W ciszy, z dala od szumu cywilizacyjnego, można zakosztować życia pustelniczego, jednocześnie regenerując siły fizyczne i duchowe. Co ciekawe, już teraz wielu kapłanów odprawia tu indywidualne rekolekcje i dni skupienia. Świeże powietrze i urokliwe lasy otaczające pustelnie sprzyjają spacerom, grzybobraniu oraz wycieczkom rowerowym do licznych pobliskich atrakcji turystycznych.
KS. KAN. WIESŁAW KOWALEWSKI
ur. się 30 lipca 1964 r. w Kraśniku, parafia Boby. 10 grudnia 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. B. Pylaka. Licencjusz katechetyki. Dyrektor DOKiE "Źródło" w Rytwianach. Kapelan policji powiatu staszowskiego.
MOIM ZDANIEM
Do zespołu pokamedulskiego Pustelni Złotego Lasu wiodą trzy bramy, które symbolizują podstawowe zasady życia pustelniczego: modlitwę, milczenie i samotność. Chciałbym, by na tych filarach oparte było funkcjonowanie naszego ośrodka. Aby ludzie, którzy tu przybywają, przeżywali swój czas przede wszystkim na odnowie duchowo-religijnej. Nasze "sanktuarium ciszy" poprzez piękno przyrody, liturgię i tradycję tego niezwykłego miejsca może dać niepowtarzalną okazję spotkania Boga, który objawia się człowiekowi. Bardzo się cieszę, że Erem Złotego Lasu został w ostatnim czasie ubogacony osobą s. Elżbiety, która, odczytując swoje powołanie, zdecydowała się na odosobnione życie w pustelni, będącej częścią naszej zabytkowej świątyni.
Zapraszamy do Pustelni Złotego Lasu
3 maja - rozpoczęcie sezonu pielgrzymkowo-turystycznego "Klasztorna Majówka"
Lipiec - "Rytwiańska Noc Światła", upamiętniająca nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej
15 sierpnia - doroczny uroczysty odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej
23 września - "Leśna Apteka" - europejski przegląd produktów leczniczych i regionalnych
Więcej informacji o DOKiE "Źródło": www.pustelnia.rytwiany.opoka.info
Autor: Roman Sieroń
Źródło: Gość Niedzielny
Więcej artykułów…
-
Zaproszenie na XIII sesję Rady Gminy Rytwiany (2024-12-24)
-
Modernizacja drogi gminnej w miejscowości Kłoda (2024-12-23)
-
Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania (2024-12-23)
-
Ważne informacje o wydobywaniu piasku i żwiru na własne potrzeby (2024-12-23)
-
Zapraszamy na Rodzinne Warsztaty Bożonarodzeniowe (2024-12-20)
-
Zaproszenie na CZWARTKOWE GRY PLANSZOWE - FILIA GCK W PACANÓWCE - 19.12.2024R. (2024-12-18)
-
Informacja o czasie pracy Urzędu Gminy w Rytwianach w dniu 24.12.2024r. oraz w dniu 31.12.2024r. (2024-12-18)
-
Paczuszka dla Maluszka z KGW Rytwienianki - 08.12.2024r. - relacja (2024-12-16)
-
Mikołajki w Gminnym Żłobku nr 1 w Sichowie Dużym - 06.12.2024 r. - relacja (2024-12-16)
-
Jarmark Bożonarodzeniowy w Rytwianach. Magia świąt na wyciągnięcie ręki (2024-12-16)