Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

„DOM I BIBLIOTEKA SICHOWSKA” PAŁAC RADZIWIŁŁÓW W SICHOWIE.

 W Sichowie Dużym można zobaczyć zabudowania podworskie oraz pozostałości po pałacu Radziwiłłów. Pałac  wybudowany został pod koniec XVIII w. Zlokalizowano go  w pięknym parku, z dala od głównych arterii komunikacyjnych.  Początkowo był siedzibą Adama Potockiego, kolejno zaś  hr. Artura Potockiego, Macieja Radziwiłła a następnie  stał się siedzibą rodową ostatnich właścicieli Sichowa  Zofii  i Krzysztofa Radziwiłłów. W 1940r. pałac był schronieniem dla wysiedlonych i poszukiwanych profesorów wyższych uczelni. Mieszkali tu m.in. Tadeusz  Estraicher a także Jan Parandowski. W stosunkowo niezłym stanie zachowała się murowana kapliczka ogrodowa  pochodząca  z przełomu XIX i XX w.

 Obecnie zabudowania okołopałacowe są odbudowywane. Powoli kończy się remont  i adaptacja pomieszczeń gospodarczych. W budynkach urządzony zostanie pensjonat – ośrodek szkoleniowy. Dla potrzeb turystów zbudowano już kort tenisowy. Drugim etapem prac w dobrach Krzysztofa Radziwiłła będzie odbudowa ruin pałacu. Stanie się on domem środowisk twórczych. Majątek Radziwiłłów w Sichowie odzyskuje swój dawny blask. Wkrótce niektóre obiekty będą mogli zwiedzać turyści. To dzięki Spółce o nazwie „Dom  i Biblioteka Sichowska”, założonej w 2004r. przez wnuka Krzysztofa Radziwiłła, Stefana Dunin Wąsowicza. We współpracy z Bernard Paoli International Polska (BPI Polska) Dom i Biblioteka Sichowska od jesieni 2009 będzie oferować dwu i trzydniowe warsztaty dla przedsiębiorstw. Program stworzony jest specjalnie dla gości Sichowa w oparciu o najlepsze i sprawdzone programy doradcze.

 Zamierzeniem właścicieli spółki jest to, aby XVIII – wieczny pałac w Sichowie był centrum kulturalnym, by odbywały się w nim sympozja i konferencje, aby artyści przyjeżdżali tutaj w poszukiwaniu natchnienia. Spadkobierca ostatnich  właścicieli Sichowa  planuje rekonstrukcję pałacu i odtworzenie charakteru pejzażowego parku, a także stworzenie ogólnodostępnej biblioteki  i czytelni, gdzie można będzie przyjść i oddać się lekturze. W odbudowanej rezydencji radziwiłłowskiej, poza częścią mieszkalną, wydzielone mają zostać pomieszczenia na potrzeby ośrodka pracy twórczej dla artystów i ludzi nauki.
Potomkowie Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów postanowili odbudować zniszczony zespół pałacowo-parkowy z zamiarem uczynienia z niego, na ile to będzie możliwe, jednego z lokalnych ośrodków rozwoju gospodarczego i kulturalnego ziemi świętokrzyskiej.

Pałac w Sichowie lata 30-te oraz stan obecny:

 

 Kontakt:
„Dom i Biblioteka Sichowska”
im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów Sp. z o.o.
Sichów Duży 88
28-236 Rytwiany
e-mail: sichow@sichow.eu
www.sichow.eu
telefon: 48-15-649 80 99