Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

TWÓRCY ZIEMI RYTWIAŃSKIEJ 

POEZJA

Ksiądz Krzysztof Lechowicz – proboszcz parafii Strzegom

Ksiądz Krzysztof Lechowicz znany jest pod literackim pseudonimem „brat Wenanty Krzysztof”. Należy do Związku Literatów Polskich. Ma na swoim koncie 12 tomików poetyckich: „Fioletowy wiatr”, „Tęsknota”, „Kocham, bo kocham”, „Przesłuchanie zakochanego”, „Dwie róże”, „Zaczekaj, zawołam Miłość”, „Jak marmur, krew, światło”, „Jeszcze tylko mgła”, „Dojrzewanie dębów”, „Dla Ciebie, Przyjacielu”, „Nie umiem odejść od brzegu oceanu”, „Wszystko za mało”.
Wiersze swoje publikuje w prasie religijnej i literackiej, antologiach między innymi „Wolność nie zniewolona”, „Wspólna obecność”, „Podkarpacka Izba Poetów”, „Cud, który trwa”, „A duch wieje, kędy chce”. Bierze udział w programach telewizyjnych i radiowych. Został wyróżniony odznaką „Zasłużony działacz kultury”.
Sylwetkę księdza Krzysztofa prezentuje słownik „Poeci Winnicy Pańskiej”

 

RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE 

Pani Jolanta Karaś z Sichowa Małego
Jej prace znane są już mieszkańcom naszej gminy, bowiem w 2004 roku podczas Gminnych Dożynek w Sichowie Dużym to właśnie jej  przeróżne zwierzątka wyczarowane z siana i słomy a przede wszystkim cały konny zaprzęg cieszyły się największym zainteresowaniem. Nie inaczej również było podczas ubiegłorocznych Dożynek. Ta ciekawa wystawa przyciągała wzrok zwłaszcza naszych milusińskich.

 

 

MALARSTWO

Ewa Konat ze Szczeki
Jest studentką  Politechniki Radomskiej na wydziale artystycznym o specjalizacji działania mulimedialne. Młoda artystka zajmuje się głównie  malarstwem, grafiką komputerową, fotografią, stylizacją wnętrz, artystycznym projektowaniem ubiorów. Ma na swoim koncie wiele dokonań z zakresu działań  artystycznych na terenie Radomia: m. in. pokaz mody kolekcji damskiej na sezon wiosna / lato 2005r., aranżację wnętrz klubu studenckiego „Aula”.
Podczas ostatnich Dożynek Gminnych w Rytwianach w 2005r. artystka przedstawiła prace  wykonane różnorodnymi technikami: pastelami, akrylem, tuszem. Dominowały prace przedstawiające barwne pejzaże, martwą naturę a także postacie. Wnikliwy obserwator z pewnością zauważył w pracach Ewy Konat inspirację  sztuką Dalekiego Wschodu a także Afryki.

 

RZEŹBA

Pan Zdzisław Pszczoła ze Strzegomka.
Ludowy artysta  rzeźbiarz, swoją artystyczną duszę zaklina w drewnianych świątkach i postaciach ludzi utrudzonych pracą na roli.

 

 

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH:    

Koło Gospodyń Wiejskich ze Strzegomia znane jest szerszej publiczności nie tylko z organizowania corocznych Dożynek Parafialnych, ale przede wszystkim z programu kabaretowego, któremu zawsze towarzyszy gorący aplauz publiczności.

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Sichowa Małego pieczołowicie pielęgnuje tradycje i obyczaje naszego regionu. Koło prezentuje przebogaty repertuar pieśni i przyśpiewek a także obrzędów ludowych.

 

 

Koło Gospodyń Wiejskich ze Święcicy zostało założone w 2008 roku. Liczy 24 członkinie, a jego przewodniczącą jest pani Władysława Wołowiec. KGW ze Święcicy kultywuje tradycje regionalne rękodzieła ludowego (wieńce dożynkowe, szydełkowe ozdoby choinkowe, haft, koronki, ozdoby z papieru). Koło Gospodyń ze Święcicy posiada na swoim koncie liczne dyplomy i wyróżnienia za przygotowywanie jadła regionalnego w czasie imprez plenerowych.

 

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „ SICHOWIANIE” Z SICHOWA MAŁEGO
Zespół Obrzędowo – Śpiewaczy „SICHOWIANIE” działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Sichowie Małym, w Gminie Rytwiany od 1982r.

Akcja 'Ekologiczna Gmina 2009 Warszawa, 20 wrzesień 2009r.

Przez ostatnie 10 lat działalności zespołem kierują P.P.  Dorota Karasińska Kozłowska i Gustaw Kozłowski. Zespół prezentuje umiejętności wokalne   i obrzędowe na festiwalach folkloru, konkursach, przeglądach m. in. na Festiwalu im. Józefa Myszki w Iłży, Buskich Spotkaniach z Folklorem, konkursach kolęd i pastorałek. Z każdej tego typu imprezy zespół wraca  z nagrodą.
Na uwagę w działalności zespołu zasługuje przygotowanie widowiska obrzędowego „Jedzie, jedzie wesele” w oparciu o stare zwyczaje, które zebrali P.P. Kozłowscy. Widowisko spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, było wystawiane 2-krotnie na imprezach plenerowych o zasięgu ogólnopolskim.
Od lat zespół prezentuje i promuje Gminę Rytwiany na dożynkach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i wielu innych imprezach plenerowych, gdzie zawsze spotyka się  z dużym aplauzem publiczności.


Chór mieszany „Bel Canto”
Przy Publicznej Szkole Podstawowej w Sichowie Dużym istnieje chór mieszany „Bel Canto”, który uświetnia swoimi recitalami imprezy kulturalne w całym niemal regionie. Repertuar chóru jest bardzo bogaty . Zawiera elementy muzyki dawnej, pieśni patriotyczne, ludowe, biesiadne i religijne.

 

 Zespół taneczny "Intro" z ZSO w Rytwianach

    Zespół taneczny INTRO powstał przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Rytwianach w 2004 r. Od początku istniały dwie grupy taneczne : młodsza to uczniowie z klas I-II szkoły podstawowej oraz starsza uczniowie z klas III-IV . Obecnie grupę tworzą dzieci ze szkoły podstawowej   i gimnazjum. Zespół posiada w swoim repertuarze różne techniki taneczne min. taniec współczesny, nowoczesny, inscenizacje taneczne.
   Grupa starsza zdobyła II miejsce na Ogólnopolskim Wiosennym Turnieju Tanecznym w Suchedniowie w 2007 roku i III miejsce w 2008 roku. Uczestniczyła również w finale Świętokrzyskich Konfrontacji Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych w Kielcach w 2009 roku. Część grupy starszej w 2007 roku wspólnie z zespołem KLEKS ze Staszowa zdobyła „Złoty Aplauz” na Międzynarodowym Dziecięcym i Młodzieżowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie w 2007 roku.
Ponadto grupa uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne  i  gminne.
Choreografami zespołu są Małgorzata i Jan  Szmyrgałowie. Trenerem zespołu jest Małgorzata Szmyrgała.
                                                                          Autor: Elżbieta Gajdowska