Rytwiański karp znów nagrodzony
Odsłon: 4501. Data dodania: 2011-12-23
Rytwiański karp znów nagrodzony
W ogłoszonym przez wojewodę BOŻENTYNĘ PAŁKĘ-KORUBĘ konkursie kulinarnym „Świąteczna ryba na świętokrzyskich stołach” wędzony karp z Gospodarstwa Rybackiego w Rytwianach zajął II miejsce.
Celem konkursu było wyróżnienie najlepszych bożonarodzeniowych potraw rybnych, mających związek z naszym regionem. Po raz kolejny w ścisłej czołówce takowych znalazł się karp hodowany w rytwiańskich stawach, który jurorom zaserwowany został bezpośrednio po uwędzeniu.
- Nikt nie chce wierzyć, gdy mówimy, że poza solą mięso wkładane do wędzarni niczym więcej nie jest doprawiane - mówi Wacław Szczoczarz, właściciel Gospodarstwa Rybackiego w Rytwianach. -A jednak taka jest prawda. Sekret wyjątkowego smaku zależy od innych czynników.
WACŁAW SZCZOCZARZ obok wędzarni, w której nabierają rumieńców pokrojone w dzwonka kawałki rytwiańskiego karpia. Fot. R. Staszewski
Pierwszy to miejsce, skąd pochodzi ryba. Każdy akwen charakteryzuje się określonymi właściwościami. Podobno znawcy, próbując karpia, są w stanie dość dokładnie określić, gdzie został on złowiony.
- Hołdujemy zasadzie, że najlepszy smak ma ta ryba, która od razu po wyjęciu z wody i wypatroszeniu trafiła na ruszt - podkreśla hodowca. - Nasza wędzarnia to prosta konstrukcja, jakich kiedyś spotykało się na wsiach sporo. Palimy pod nią tylko olchowym drewnem.
Ryba musi się wędzić około 4-5 godzin. W tym czasie trzeba jej przez cały czas pilnować. Chodzi bowiem o to, by otrzymała odpowiednią ilość dymu i by ogień nie był zbyt duży, bo wtedy mięso po prostu się upiecze. Można eksperymentować z innymi niż olcha rodzajami drewna, ważne, żeby nie było ono z drzew iglastych.
- Olcha, moim zdaniem, daje jednak zdecydowanie najlepszy aromat, a przy tym idealnie złocisty kolor - zapewnia W. Szczoczarz.
Karpia z Rytwian w tegorocznym konkursie wojewody wyprzedziła jedynie propozycja zaserwowana przez kielecką restaurację „Gildia". Był to „Karp po żydowsku", przygotowany według przedwojennego przepisu Izaaka Farkasa z Chmielnika. Trzecie miejsce zajął „Karp z chłopskiej izby" - potrawa przyrządzona przez Agatę Chudykę.
Źródło: Tygodnik Nadwiślański nr51/52 (1597/98) z 22.12.2011r. R. Staszewski
Więcej artykułów…
-
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” (2025-05-08)
-
Zarządzenie Wójta Gminy Rytwiany w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu dokumentu pn. Diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej Gminy Rytwiany (2025-05-08)
-
Zaproszenie dla mieszkańców Gminy Rytwiany w sprawie konsultacji społecznych Diagnozy sytuacji społecznej ... oraz procesem diagnostyczno-planistycznym na rzecz opracowania Strategii ... (2025-05-08)
-
INFORMACJA - DARMOWY DOWÓZ DO LOKALI WYBORCZYCH (2025-05-08)
-
Operacja Czystej Rzeki w regionie. Mieszkańcy Kłody posprzątali okolice Czarnej (2025-05-07)
-
12. rytwiański Rajd „Popedałuj z kulturą”. Pasja, patriotyzm, relaks (2025-05-07)
-
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 60 (2025-05-07)
-
Szczepienia przeciwko wściekliźnie - Sichów Mały (2025-05-05)
-
Szczepienia przeciwko wściekliźnie - Pacanówka (2025-05-05)