Podziel się historią. Wygraj konkurs Biblioteki Sichowskiej i Kuratorium Oświaty
Odsłon: 2962. Data dodania: 2012-03-05
Podziel się historią.
Wygraj konkurs Biblioteki Sichowskiej
i Kuratorium Oświaty
Dom i Biblioteka Sichowska imienia Zofii i Krzysztofa Radziwiłłów w Sichowie Dużym oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach zapraszają młodzież i nauczycieli do wzięcia udziału w niezwykłym konkursie, któremu patronuje Echo Dnia. Do wygrania cenne nagrody.
Tak wyglądała przed wielu laty biblioteka Radziwiłłów w Sichowie, pełna cennych eksponatów. Ile tego typu zdjęć dokumentujących historię naszego regionu znajduje się na strychach i w szafach? Wszystko to można ocalić od zapomnienia i zgłosić na niezwykły konkurs, z cennymi nagrodami.
Jak zgłosić pracę na konkurs? Formularz zgłoszeniowy (Plik PDF)
Wzięcie udziału w konkursie odbywa się na kilka sposobów: Wszystkie prace konkursowe w formie materialnej lub multimedialnej, z opracowaniami w formie papierowej lub na nośnikach multimedialnych można przesyłać pocztą lub kurierem, na adres sekretariatu konkursu: Dom i Biblioteka Sichowska im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów, Sichów Duży 88, 28-236 Rytwiany, z dopiskiem "Szkoła i dwór - twórcze zbieranie dokumentów życia społecznego 1863-1989” lub osobiście pod wyżej wymienionym adresem od poniedziałku do piątku od 7-15 oraz w soboty od 12-20. Dodatkowo prace multimedialne można przesyłać na adres poczty elektronicznej konkurs@sichow.eu z podaniem w temacie e-maila tytułu Konkursu "Szkoła i dwór - twórcze zbieranie dokumentów życia społecznego 1863-1989”. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie ww.biblioteka.sichow.eu, a także pod numerem telefonu 15 864-16-28 (wew. 115).
W ilu domach są cenne pamiętniki, wspomnienia, zakurzone zdjęcia czy wycinki z gazet dokumentujących ważne wydarzenia z dawnych lat?
WIELKA I MAŁA HISTORIA CIĄGLE NIE ODKRYTA
Tego nie zdołano do tej pory policzyć. Jednak w tym roku jest ku temu okazja, aby owe materiały ujrzały światło dzienne i wzbogaciły wiedzę o historii regionu i jego małych i dużych wydarzeniach – dziś zamkniętych w szafach, złożonych na domowych strychach czy wreszcie zapisanych w ludzkiej pamięci.
Właśnie rozpoczął się konkurs zatytułowany "Szkoła i Dwór - twórcze zbieranie dokumentów życia społecznego 1863-1989”. Organizatorzy adresują go przede wszystkim do młodzieży szkolnej i nauczycieli z całego województwa świętokrzyskiego chcąc zebrać jak najwięcej materiałów dotyczących szkolnictwa, począwszy od Powstania Styczniowego po rok 1989.
– Chcemy zaangażować uczniów i ich nauczycieli w dzieło odkrywania historii regionu, ale w tym konkursie może wziąć udział każdy, kto tylko interesuje się tematyką regionu, pasjonuje się historią czy myślą społeczną, niezależnie od tego czy mieszka w Polsce czy za granicą – mówi Stefan Dunin Wąsowicz właściciel Domu i Biblioteki Sichowskiej.
KONKURS DLA UCZNIÓW, NAUCZYCIELI, PASJONATÓW. KAŻDY MOŻE BYĆ BADACZEM I KRONIKARZEM
Zaznacza jednocześnie, że wybór tematyki tego konkursu jest podyktowany planowanym układem projektowanej biblioteki. - Jej pierwszy zamierzony dział to "szkolnictwo”. Następne poświęcone będą między innymi gospodarce, kulturze, czy też określonym okresom i wydarzeniom historycznym. Chcielibyśmy, żeby w planowanym pierwszym dziale znalazły się świadectwa życia dworu i szkoły, a także relacji między dworem, szkołą, a otoczeniem społecznym, czyli miasteczkiem, wsią, kościołem, samorządami, administracją rządową, grupami etnicznymi i religijnymi – wyjaśnia nasz rozmówca.
Od strony merytorycznej projekt wspierają: Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Klasztor Pallotynów na Karczówce, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz magazyn historyczny "Mówią Wieki”.
PLAN LEKCJI PRABABCI, CZYLI WAGA MAŁYCH RZECZY
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Wystarczy odrobina chęci i zmysł badacza - kronikarza. Wystarczy tylko tyle, aby odkrywanie historii regionu stało się pasjonujące. -Zależy nam aby zachęcić młodzież z naszego regionu wraz z jej opiekunami do aktywnego włączenia się w wydarzenie. Będzie to doskonała lekcja pamięci o życiu społeczno-kulturalnym poprzednich pokoleń. Posłuży również umacnianiu więzi kulturalnych we własnych rodzinach – mówi Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Na co każdy badacz powinien zwrócić szczególna uwagę? – Na wszystko, co w jakikolwiek sposób dokumentuje relacje szkoły z dworem, ale nie tylko to. Chodzi tutaj również o życie społeczne, rodzinne czy kulturalne w naszym regionie. Mogą to być stare książki, pamiętniki, relacje z wydarzeń, świadectwa ich uczestników w formie multimedialnej, dokumenty szkolne, scenariusze różnego rodzaju świąt czy uroczystości, nawet zwykły wydawałoby się plan lekcji. Wszystko to daje nam obraz dawnych lat. To wszystko można ocalić od zapomnienia i zachować dla kolejnych pokoleń – tłumaczy Stefan Dunin - Wąsowicz.
(BEZ)CENNE ODKRYWANIE KART HISTORII
Wszystkie eksponaty zgromadzone podczas konkursu będą dostępne w Bibliotece Sichowskiej. Każdy z nich będzie również opisany, między innymi ze wskazaniem darczyńcy. Konkurs jest podzielony na dwie kategorie.
Czasu na okrywanie historii jest dość dużo. Termin nadsyłania wszystkich konkursowych materiałów wyznaczono na 31 lipca. W sierpniu zajmie się nimi jury. Wyniki konkursu będą znane 1 września, a galę wręczenia nagród zaplanowano na 23 września. Prace będą oceniane w kategoriach: Uczniowie, nauczyciele i osoby indywidualne - niezwiązane ze szkolnictwem.
Każdą pracę należy też opisać. Oprócz danych umożliwiających określenie uczestnika konkursu ważne jest, aby w opisie zawarto informacje na temat
pochodzenia danego eksponatu i jego historii w prywatnych zbiorach. Warto też w kilku słowach uzasadnić znaczenie zgłoszonego eksponatu lub dzieła konkursowego.
Konkurs realizowany jest pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego – Bożentyny Pałki-Koruby, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa oraz Rektora Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach – profesor Reginy Renz. Echo Dnia objęło akcję patronatem medialnym.
Źródło: "Echo Dnia", 3 marca 2012, Marcin Jarosz
Więcej artykułów…
-
Bezdomny pies szuka domu! (2024-11-21)
-
Paczuszka dla maluszka - zapraszamy na kiermasz ciast i ozdób świątecznych (2024-11-20)
-
Newsletter LGD – Dorzecze Wisły (2024-11-20)
-
Poradnik Pacjenta: Profilaktyka to męska sprawa (2024-11-19)
-
Zaproszenie na bezpłatne badania okulistyczne (2024-11-19)
-
Program Aktywny Rodzic (2024-11-19)
-
Ogólnopolska kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY (2024-11-19)
-
PRZERWA W DOSTAWIE WODY - (WTOREK 19.11.2024) (2024-11-18)
-
Akademia GOZ zaprasza na BEZPŁATNE szkolenia i doradztwo dot. gospodarki o obiegu zamkniętym (2024-11-18)
-
Bezdomna suczka szuka nowego domu! (2024-11-15)