Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Rusza konkurs edukacyjno-społeczny Biblioteki Sichowskiej i Kuratorium Oświaty w Kielcach

   
 

Rusza konkurs edukacyjno-społeczny
Biblioteki
Sichowskiej
i Kuratorium Oświaty w Kielcach

Posiadasz stare książki i ciekawe dokumenty, wycinki prasowe, pamiętniki z dawnych lat? W twojej rodzinie kultywowane są tradycje społeczne i edukacyjne? Znasz z opowiadań swoich dziadków czy kuzynów ciekawe świadectwa życia społecznego i interesujące wydarzenia? Teraz możesz podzielić się nimi z innymi mieszańcami regionu i zachować je dla przyszłych pokoleń w miejscu, w którym będą ogólnodostępne – w Bibliotece Sichowskiej.

Z początkiem marca rozpoczyna się konkurs zatytułowany "Szkoła i Dwór - twórcze zbieranie dokumentów życia społecznego 1863-1989". Konkurs adresowany jest do młodzieży szkolnej i nauczycieli z całego województwa świętokrzyskiego. W przedsięwzięciu mogą również wziąć udział osoby indywidualnie zainteresowane tematyką, pasjonaci historii i myśli społecznej - także spoza regionu, a nawet z zagranicy. Do zdobycia są cenne nagrody pieniężne i rzeczowe, o łącznej wartości około 10 tysięcy złotych.
Organizatorami przedsięwzięcia są Dom i Biblioteka Sichowska im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów w Sichowie Dużym (gm. Rytwiany) oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Projekt wspierają merytorycznie i organizacyjnie: Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Klasztor Pallotynów na Karczówce, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz magazyn historyczny „Mówią Wieki”. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi we wrześniu 2012 roku.
- Wybór tematyki i okresu konkursu jest ściśle związany z misją, którą stawia przed sobą Biblioteka Sichowska – mówi Stefan Dunin-Wąsowicz, właściciel Domu i Biblioteki Sichowskiej. – Została ona reaktywowana celem gromadzenia zachowanych dokumentów i książek związanych z życiem społecznym i duchowym regionu leżącego między Wisłą, a Pilicą i obejmującego dzisiejszą ziemię świętokrzysko-sandomierską. Chcemy w ten sposób wnieść wkład w poznanie naszej wspólnej tożsamości – dopowiada.
Przygotowana akcja konkursowa, dzięki swojemu twórczemu charakterowi wymagającemu osobistego zaangażowania i podjęcia trudów badawczych i kronikarskich, ma za zadanie przybliżyć młodemu pokoleniu mieszkającemu w regionie świętokrzyskim historię życia społecznego jego mieszkańców. – Zależy nam aby zachęcić młodzież z naszego regionu wraz z jej opiekunami do aktywnego włączenia się w wydarzenie. Będzie to doskonała lekcja pamięci o życiu społeczno-kulturalnym poprzednich pokoleń. Posłuży również umacnianiu więzi kulturalnych we własnych rodzinach – mówi Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Zbieranie książek, dokumentów, wspomnień i relacji mieszkańców pozwoli ocalić od zapomnienia świadectwa życia społecznego. Ich zgromadzenie w tak pięknym miejscu, to stworzenie źródła inspiracji do kolejnych prac naukowych i edukacyjnych w zakresie historii i tożsamości regionu, dlatego z radością włączyliśmy się w przygotowanie tego projektu – mówi ks. Jan Oleszko, rektor Klasztoru Pallotynów na kieleckiej Karczówce, w którego murach powstaje Pallotyńskie Centrum Wychowania, Dialogu i Promocji.
Konkurs realizowany będzie pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego – Bożentyny Pałki-Koruby, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa oraz Rektora Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach – prof. Reginy Renz. Akcję wspierają medialnie swoim patronatem: dziennik Echo Dnia, kielecki oddział Telewizji Polskiej S.A., Radio Plus Kielce oraz Tygodnik Nadwiślański.

Położony w gminie Rytwiany Dom i Biblioteka Sichowska to miejsce, które łączy historię i tradycję dawnych polskich domów arystokratycznych z dzisiejszymi czasami i stylem życia. Zespół pałacowo-parkowy w Sichowie Dużym powstał w 1794 roku, a następnie przez półtora wieku był w posiadaniu kilku polskich rodzin arystokratycznych. Po II wojnie światowej został znacjonalizowany. Dziś ponownie należy do rodziny swoich dawnych właścicieli, której celem jest przywrócenie jego dawnego blasku i społecznego charakteru. Składa się z dworu (w odbudowie) i zabudowań gospodarczych, otoczonych 10-hektarowym parkiem. Jest miejscem otwartym, gdzie jak dawniej można twórczo spędzić czas i szukać inspiracji.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie www.biblioteka.sichow.eu

Autor: Nikodem Zygadło
 

 

Więcej artykułów…