Oto laureaci olimpiad przedmiotowych. Znakomity wynik gimnazjów powiatu staszowskiego
Odsłon: 6218. Data dodania: 2013-04-22
Oto laureaci olimpiad przedmiotowych. Znakomity wynik gimnazjów powiatu staszowskiego
Na zdjęciu laureaci z Rytwian. Od lewej: Kamil Wilk (fizyka, chemia), Aleksandra Saramak (język rosyjski), Karolina Niekurzak (pierwsza laureatka olimpiady matematyczno – przyrodniczej ze szkoły podstawowej oraz mistrzyni województwa w biegach przełajowych), Kinga Niekurzak (biologia) i Dawid Walas (informatyka i fizyka).(fot.Marcin Jarosz)
Laureaci z Połańca. Górny rząd od lewej: Dominika Sojda (biologia i język polski), Kamila Sroka (język polski), Klaudia Sikora (język polski), dolny rząd od lewej: Tomasz Michalski (fizyka, informatyka, matematyka), Paweł Małek (informatyka), Amadeusz Motyka (informatyka). (fot. Marcin Jarosz)
W tym roku poznaliśmy oficjalne wyniki konkursów przedmiotowych w świętokrzyskich gimnazjach. Znakomity wynik zanotowały staszowskie szkoły. W tym roku mamy aż 36 tytułów laureatów konkursów przedmiotowych! (w ubiegłym roku było to 29). To dało naszemu powiatowi drugie miejsce w województwie, po Kielcach.
Aż cztery gimnazja z powiatu staszowskiego znalazły się w pierwszej dziesiątce szkół z największą liczbą laureatów konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim. Spośród 252 laureatów z całego województwa w powiecie staszowskim było ich 36 - o siedmiu więcej niż przed rokiem.
Drugie miejsce w województwie zajęło Gimnazjum numer 2 w Staszowie. "Dwójka” to od lat mocny punkt na mapie olimpijczyków. W tym roku uczniowie tej szkoły zdobywali laury aż 11 razy, niektórzy są podwójnymi laureatami jak Krystian Kurgan z klasy 3A, laureat konkursów z historii i geografii, czy jego o rok młodszy kolega Igor Kubalski z klasy 2E, który jest laureatem z historii i języka polskiego. W tym roku szkoła ma trzech laureatów z fizyki, co jest potwierdzeniem, że w te "klocki” staszowskie gimnazjum jest w ścisłej czołówce województwa.
- Wynik jest bardzo dobry. Muszę przyznać, że jeśli chodzi właśnie o fizykę to od momentu powstania gimnazjum każdego roku mamy co najmniej finalistę olimpiady. Od lat jesteśmy blisko czołówki wojewódzkiej lub nawet w samej czołówce. To jest sukces i ucznia i nauczyciela i szkoły. Ale nie byłoby go, gdyby nie praca przede wszystkim nauczycieli, którzy motywują uczniów do udziału w wielu konkursach przedmiotowych. Dzięki projektom międzynarodowym rozwijamy kompetencje uczniów – mówi Jan Gromniak, dyrektor staszowskiej "dwójki”.
Trzecie miejsce w zestawieniu zajęło Gimnazjum imienia Królowej Jadwigi w Połańcu. Gimnazjaliści z miasta "energetyków” są w tym roku laureatami dziewięciu olimpiad. Jedną z wyjątkowo uzdolnionych "perełek” w tym zestawieniu jest Tomasz Michalski laureat konkursów z matematyki, informatyki i fizyki. Prócz niego na duże uznanie zasługuje podwójny laur (w konkursach z języka polskiego i biologii) zdobyty przez Dominikę Sojdę.
Co decyduje o sukcesie? - Praca, praca i jeszcze raz praca – odpowiada Jerzy Nowak dyrektor szkoły. Ale dodaje, że aby praca miała sens i dobre efekty potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia dydaktyczne. A tych w połanieckim gimnazjum nie brakuje. Jest tutaj małe planetarium, w którym można podglądać, co dzieje się na niebie.
Jest również pracownia językowa, pracownia multimedialna i pracownie informatyczne. Baza sportowa to też mocny punkt. Jednym z istotnych elementów wymienionych przez dyrektora, który ma duży wpływ na sukcesy jego podopiecznych jest realizowany przez szkołę projekt "Dziś nauka, jutro sukces”. To pakiet zajęć dodatkowych, które konsultowano w oparciu o ankiety wśród uczniów.
Weronika Szymczak (fizyka), Dominika Maj (język rosyjski), Adam Zychowicz (fizyka), Krystian Kurgan (geografia, historia), Igor Kubalski (język polski i historia), Wojciech Olejniczak (fizyka), Adam Fijałkowski (chemia), Konrad Podkowa (geografia), Magdalena Lubera (język polski).(fot.Marcin Jarosz)
W dziesiątce najlepszych szkół znalazło się również gimnazjum numer 1 w Staszowie, oraz gimnazjum z Rytwian. W obu szkołach znalazło się po pięciu laureatów olimpiad. W staszowskiej "jedynce” znakomicie wypada geografia i język rosyjski, tutaj jest po dwóch laureatów, stawkę zamyka laureat z chemii. – Bardzo się cieszę akurat z chemii bo jest to pierwszy nasz laureat z tego przedmiotu. Widać tutaj duży postęp i duża pracę nauczycieli, którzy sami piszą specjalne programy i zdobywają pieniądze na realizację tych projektów – mówi z kolei Małgorzata Kazimierska, dyrektor szkoły.
W niezbyt dużym gimnazjum w Rytwianach też nie brakuje zdolnych uczniów. W tym roku 5 gimnazjalistów zostało laureatami konkursów przedmiotowych. Kamil Wilk i Dawid Walas są podwójnymi tegorocznymi laureatami. Od kilku lat mocnym punktem jest język rosyjski a także chemia, biologia i fizyka.
– Podjęliśmy kilka lat temu współpracę z renomowaną szkołą średnią w Krakowie, część naszych najlepszych absolwentów trafia właśnie tam. Realizowaliśmy też Projekty we współpracy w uczeniami wyższymi. Staramy się pobudzać aktywność u młodzieży, pokazujemy im, w którym kierunku powinni podążać – mówi w rozmowie z nami Tadeusz Opala, dyrektor gimnazjum w Rytwianach.
Laureaci z powiatu staszowskiego
Fizyka: Wojciech Olejniczak, Adam Zychowicz, Weronika Szymczak z Publicznego Gimnazjum numer 2 w Staszowie, nauczyciel Katarzyna Gromniak; Tomasz Michalski z PG imienia Krolowej Jadwigi w Połańcu, nauczyciel Małgorzata Głocka; Kamil Wilk i Dawid Walas z PG w Zespole Szkół Oświatowych imienia Jana Pawła II w Rytwianach, nauczyciel Wojciech Walas.
Język polski: Dominika Sojda i Kamila Sroka z PG numer 1 imienia Królowej Jadwigi w Połańcu, nauczyciel Alina Grabowska; Igor Kubalski z PG numer 2 w Staszowie, nauczyciel Elżbieta Szymańska; Magdalena Lubera z PG nr 2 w Staszowie, nauczyciel Małgorzata Rajca; Klaudia Sikora z PG nr 1 im. Królowej Jadwigi w Połańcu, nauczyciel Alina Grabowska.
Język rosyjski: Wioletta Kazimierska i Katarzyna Kowalik z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Staszowie, nauczyciel Izabela Skrzypek; Katarzyna Kamińska z Publicznego Gimnazjum w Osieku, nauczyciel Agnieszka Kurosad; Aleksandra Saramak z Publicznego Gimnazjum w Rytwianach, nauczyciel Barbara Dynak, Dominika Maj z PG nr 2 w Staszowie, nauczyciel Agnieszka Sałata.
Geografia: Adrian Krakówka i Agnieszka Ochnicka z PG numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Staszowie, nauczyciel Ewa Wojtyś; Krystian Kurgan i Konrad Podkowa, PG numer 2 w Staszowie, nauczyciel Jan Gromniak; Marlena Misiak, PG w Osieku, nauczyciel Mieczysława Misiak.
Chemia: Paweł Kochanowski z PG numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Staszowie, nauczyciel Agnieszka Gach; Adam Fijałkowski z PG nr 2 w Staszowie, nauczyciel Wacława Opala; Agnieszka Łazarczyk, z PG im. Jana Pawła II w Bogorii, nauczyciel Barbara Miszczak; Kamil Wilk z PG w Rytwianach, nauczyciel Wacława Opala.
Biologia: Michał Okarski i Agnieszka Łazarczyk, PG im. Jana Pawła II w Bogorii, nauczyciel Barbara Sajda; Dominika Sojda, PG nr 1 im. Królowej Jadwigi w Połańcu, nauczyciel Alicja Urban.
Informatyka: Tomasz Michalski i Paweł Małek z PG nr 1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Połańcu, nauczyciel Beata Kurgan; Mateusz Motyka, PG nr 1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Połańcu, nauczyciel Teresa Sojda.
Historia: Krystian Kurgan z PG nr 2 w Staszowie, nauczyciel Anna Legawiec; Igor Kubalski z PG nr 2 w Staszowie, nauczyciel Dariusz Kubalski
Język angielski: Aleksandra Żyła z PG w Osieku, nauczyciel Anna Mysłek.
Matematyka: Tomasz Michalski, PG numer 1 imienia Świętej Królowej Jadwigi w Połańcu, nauczyciel Wioletta Kareta.
Źródło: echodnia.eu, 19.04.2013r. /Marcin Jarosz/
Więcej artykułów…
-
Zapraszamy na wystawę "TEATR JAK UCZTA" (2024-12-03)
-
Planowane wyłączenia energii elektrycznej - 05.12.2024r. - Sydzyna (2024-12-02)
-
REFORMA PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE (2024-12-02)
-
„Świadomi zagrożeń czyli o cyberbezpieczeństwie” – konferencja dla młodzieży (2024-12-02)
-
INFORMACJA O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE (2024-11-29)
-
Zapraszamy na spotkanie dot. realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Dorzecze Wisły na lata 2023-2029 (2024-11-29)
-
Planowane wyłączenia energii elektrycznej - 03.12.2024r. - Rytwiany (2024-11-27)
-
Planowane wyłączenia energii elektrycznej - 02.12.2024r. - Strzegom, Strzegomek (2024-11-26)
-
PRZERWA W DOSTAWIE WODY - ŚRODA 27.11.2024R. (2024-11-25)
-
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet (2024-11-25)