Obrazek - Slider

-A A A+

Lekkoatletyka. Rytwiany zapisały się w historii

Lekkoatletyka. Rytwiany zapisały się w historii logo

Rekordową pod względem frekwencji imprezę ukończyło 930 młodych biegaczy. Medale zdobyli reprezentanci gospodarzy i Publicznego Gimnazjum z Połańca

W kategorii gimnazjalistek na najwyższym stopniu podium stanęła Gabriela Kazberuk z Połańca, druga była Karolina Niekurzak z Rytwian, a trzecia Magdalena Bazan z Kazimierzy Wielkiej. (Archiwum organizatora)

Impreza w Rytwianach na zawsze zapisze się w historii świętokrzyskiej „królowej sportu”. Biegi przełajowe w finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej ukończyło 930 osób! To rekordowa frekwencja na tego typu zawodach lekkoatletycznych na Kielecczyźnie.

- Takiej frekwencji na biegach u nas nie pamiętam. Pod tym względem Rytwiany zapisały się w historii. Niezmiernie cieszy taka ilość startujących - mówił Wiesław Rożej, prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dodajmy, że zawodom patronowało „Echo Dnia”.

TEGO NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ...

Tak znakomitej frekwencji nie spodziewał się też Jacek Więckowski, trener Gryfu Rytwiany, organizator zawodów. W najlepszym wypadku liczyliśmy na około 400 startujących. Tak było w poprzednich latach. Frekwencja, mimo bardzo niesprzyjającej aury, była dla nas miłym zaskoczeniem. Już w pierwszych dwóch biegach dla szkół podstawowych klas V i VI wystartowały 292 osoby i prawie „setka” dzieci z rocznika 2003 i młodszych. Łącznie, w całej imprezie, biegi ukończyło 930 osób, co jest historycznym wydarzeniem w naszym regionie - z zadowoleniem mówił Jacek Więckowski, trener Gryfu Rytwiany, organizator tej imprezy.

DZIEWCZYNY W BLASKU ZŁOTA

W tak licznej stawce rywali bardzo dobrze spisali się młodzi lekkoatleci z powiatu staszowskiego. Klasę potwierdziły dziewczęta z Publicznego Gimnazjum numer 1 imienia Królowej Jadwigi w Połańcu, zwyciężając w klasyfikacji drużynowej. Wystąpiły w składzie: Paulina Witek, Gabriela Kazberuk, Aleksandra Przybyło, Julia Krupa, Wiktoria Strzępek, Angelika Pawlak, Daria Rybak, Angelika Adaś. W biegu tym wzięło udział ponad 150 zawodniczek. Indywidualnie zwycięstwo odniosła Gabriela Kazberuk.

Drużyna chłopców w składzie: Jakub Radkowski, Piotr Adaś, Kamil Adaś, Kamil Leżoń, Radosław Nowak, Kamil Durda, Przemysław Gawroński w tej kategorii uplasowała się na piątym miejscu. W biegu tym rywalizowało ponad 170 zawodników. Opiekunem wspomnianych lekkoatletów jest Sławomir Szydłowski, trener Żaczka Połaniec.

RYTWIANY TEŻ Z MEDALAMI

Na duże słowa uznania zasłużyli też przedstawiciele gospodarzy. Wśród dziewcząt szkół podstawowych zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Rytwianach, podopieczne trenera Jacka Więckowskiego. Wystąpiła w składzie: Monika Grzybowska, Ola Nawrot, Paulina Latra, Karolina Błąd, Ola Szul, Ola Jastrząb.
W rywalizacji gimnazjalistek na drugiej pozycji sklasyfikowane zostało Publiczne Gimnazjum Rytwiany w składzie: Karolina Niekurzak, Natalia Kowalska, Ola Szaniawska, Milena Szaniawska, Barbara Durma. Wśród chłopców drugie miejsce również zajęli zawodnicy z Rytwian: Mateusz Kwiecień, Michał Linowski, Mikołaj Bielaska, Patryk Wach, Jakub Watroba, Paweł Kowalik. Są to podopieczni Marcina Janowskiego i Grzegorza Wosia.

WYGRALI WEEKENDY W ZAKOPANEM

Otwarcia imprezy dokonali: wicekurator oświaty Grzegorz Bień z Leszkiem Wnętrzakiem, kierownikiem Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Medalistów dekorował wójt Gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz.

- Szkoda, że na tej rekordowej imprezie zabrakło przedstawicieli władz powiatowych. Smuci też fakt tak słabej frekwencji szkół z terenu powiatu staszowskiego. Swoje reprezentacje wystawiły tylko cztery gimnazja, cztery podstawówki i dwie szkoły ponadgimnazjalne - dodał Jacek Więckowski.

Za naszym pośrednictwem organizatorzy dziękują Małgorzacie i Pawłowi Rogalom z Delikatesów Centrum w Rytwianach, którzy przekazali energetyczne przekąski dla zawodników oraz Agnieszce Łojas, właścicielce Willi Swoboda w Zakopanem, która ufundowała cztery weekendowe pobyty w swoim pensjonacie. Zostały one rozlosowane wśród tych, którzy ukończyli biegi.

Źródło: Echo Dnia, echodnia.eu, 24 kwietnia 2014, Dorota KUŁAGA