Dzień pełen wrażeń – najmłodsi uczniowie z Sichowa Dużego na wycieczce po Świętokrzyskim
Odsłon: 2408. Data dodania: 2015-07-03
28 maja 2015 r. uczniowie z klas I – III oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego Zespołu Placówek Oświatowych – Publicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Marii Firlejczyk z Sichowa Dużego udali się na wycieczkę, aby poznać uroki i podziwiać piękne osobliwości Ziemi Świętokrzyskiej.
Program wycieczki nasycony był wieloma atrakcjami.
Pierwszym punktem była Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej istniejące od 1976 r., które należy do największych polskich muzeów- skansenów na wolnym powietrzu. Wizytę w tym jakże urokliwym miejscu dzieci rozpoczęły od lekcji muzealnej „Dawne gry i zabawy ludowe”. A w co bawiły się dawniej dzieci, kiedy na świecie nie było komputerów, a nawet elektryczności ? W tę magiczną podróż w świat dawnych zabaw, zabrała dzieci Pani Przewodnik. Podczas zajęć muzealnych wszyscy przekonali się, że przy użyciu wyobraźni, fantazji i własnej inwencji można się świetnie bawić. Nie zabrakło wyścigów w workach, wyścigów z przeszkodami, przeciągania liny i innych. Jednak największą atrakcją okazała się zabawa z fajerką i pogrzebaczem, która nie należała do najłatwiejszych.
Następnie wraz z Panią Przewodnik - etnograf, wycieczkowicze rozpoczęli wędrówkę po najciekawszych zabytkach ludowej architektury drewnianej, a także najcenniejszych zachowanych przykładach budownictwa małomiasteczkowego, sakralnego, dworskiego i folwarcznego z XIX i początku XX wieku. W muzeum dzieci obejrzały starą kuźnię z wyposażeniem, drewnianego ”koźlaka” z Dębna czyli wiatrak z 1880r., dawny sklepik, szkołę, XIX wieczną aptekę, dom lekarza, XVIII wieczny spichlerz dworski ze Złotej, modrzewiowy dworek z Suchedniowa i inne. Na koniec wędrówki każdy miał chwilę wolnego czasu na zakup pamiątek.
Po pasjonującym zwiedzaniu wszyscy ruszyli w dalszą podróż - kolejnym punktem były Chęciny. To tutaj czekała nas chwila wytchnienia i regeneracji sił – wspólny smakowity obiad. Wzmocnieni i pełni energii ruszyliśmy „zdobyć” górujące nad miastem ruiny Zamku Królewskiego z XIV wieku. Rozpościerający się z nich widok zapierał dech w piersiach, który zostanie na długo w pamięci dzieci.
Na koniec dotarliśmy do najbardziej wyczekiwanego miejsca przez dzieci - Parku Rozrywki i Miniatur w Krajnie. Dzieci odwiedziły Aleję Miniatur, gdzie obejrzały miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Prawie wszystkie miniatury zostały stworzone w skali 1:25. Szczególnym wyjątkiem jest Watykańska Bazylika Świętego Piotra, która jako jedyna w Europie została wykonana w skali1:13. Sercem całego kompleksu jest jeden z najpiękniejszych placów świat – plac św. Piotra. W Parku znajdują się również jedyne w Europie miniatury nieistniejących juz wież World Trade Center. Dzieci zobaczyły również: Colosseum, wieżę Eiffla, Piramidę Cheopsa, dymiący wulkan Etna, Statuę Wolności oraz wiele innych. Podsumowując, Park Miniatur to nic innego jak zwiedzanie świata w jeden dzień. Następnie, wszyscy do woli wesoło bawili się w Parku Rozrywki, skacząc po dmuchanym pałacu i biegając po stacji kosmicznej.
Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe i pełne wrażeń bezpiecznie wróciły do domu.
Również piękna pogoda, która w ostatnich dniach była rzadkością nie zawiodła i towarzyszyła naszej grupie przez cały dzień.
Źródło: ZPO Sichów Duży, A. Krala
Więcej artykułów…
-
Paczuszka dla maluszka - zapraszamy na kiermasz ciast i ozdób świątecznych (2024-11-20)
-
Newsletter LGD – Dorzecze Wisły (2024-11-20)
-
Poradnik Pacjenta: Profilaktyka to męska sprawa (2024-11-19)
-
Zaproszenie na bezpłatne badania okulistyczne (2024-11-19)
-
Program Aktywny Rodzic (2024-11-19)
-
Ogólnopolska kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY (2024-11-19)
-
PRZERWA W DOSTAWIE WODY - (WTOREK 19.11.2024) (2024-11-18)
-
Akademia GOZ zaprasza na BEZPŁATNE szkolenia i doradztwo dot. gospodarki o obiegu zamkniętym (2024-11-18)
-
Bezdomna suczka szuka nowego domu! (2024-11-15)
-
Program resortowy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (2024-11-14)