Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Sylwester Witaszek, Sichowianki i "Stajnia nad strumykiem" laureatami w konkursach w powiecie

Informacja-Gmina-Rytwiany

W piątek wieczorem podczas wielkiej gali finałowej w Targach Kielc poznaliśmy laureatów w konkursach Rolnik Roku 2015, Koło Gospodyń Wiejskich 2015 i Gospodarstwo Agroturystyczne 2015 w województwie i naszym powiecie. Oto oni!
 
 
Wydarzeniu towarzyszyło wiele zaskoczeń, mnóstwo emocji oraz świetna zabawa w doborowym towarzystwie i atmosferze pełnej folkloru. Laureaci zostali nagrodzeni. Rolnik Roku 2015 w powiecie otrzymał bilet na wycieczkę do Brukseli od europosła Czesława Siekierskiego, z kolei najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich 2015 w powiecie otrzymało od firmy ACM Agrocentrum z Kielc i Plantico zestaw nasion z kalendarzem i katalogiem firmy Plantico.
 
Informacja-Gmina-Rytwiany
 
Oto laureaci
Gospodarstwo Agroturystyczne w powiecie staszowskim
1. Gospodarstwo Agroturystyczne Stajnia nad strumykiem - to gospodarstwo ze stadniną koni prowadzone przez Ewę i Mieczysława Subocz w Korytnicy w gminie Szydłów. Ma charakter terapeutyczny. Leży wśród lasów, tuż obok Zalew Chańcza. Oferuje jazdę konną, przejażdżki bryczką, wycieczki rowerowe.
 
Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie staszowskim
1. Koło Gospodyń Wiejskich Sichowianki działa w gminie Rytwiany od 1962 roku, liczy 35 osób. Biorą udział w imprezach plenerowych, mają własny zespół śpiewaczy. Krzewią tradycję zwyczaju - obrzędy weselne. Panie wykonują piękne wieńce dożynkowe, palmy wielkanocne, stroiki na różne ważne wydarzenia. Organizują okolicznościowe imprezy, jak Dzień Kobiet, Matki, Dziecka, Babci, Dziadka.
 
Rolnik Roku w powiecie staszowskim
1 . Sylwester Witaszek 55-hektarowe gospodarstwo rolne prowadzi w Jurkowicach -Samotni w gminie Bogoria. Na działalność składa się uprawa roślinna - zboża, burak cukrowy, trawy i kukurydza, oraz hodowla bydła mlecznego. Obory mieszczą 40 sztuk. Korzysta z pełnego zestawu maszyn, w tym trzech ciągników i kombajnu. Prowadzi sprzedaż pszenicy konsumpcyjnej oraz buraka cukrowego. Jest dostawcą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich.
2. Adrian Kajda w Jasieniu w gminie Staszów od sześciu lat prowadzi ponad 20-hektarowe ekologiczne gospodarstwo, w którym zajmuje się uprawą zbóż i roślin wysokobiałkowych. Prowadzi także hodowlę bydła oraz - jako jeden z nielicznych w województwie - bażantów (40 sztuk). Zwierzęta opasowe utrzymywane są w dwóch oborach. Gospodarstwo objęte jest kontrolą Ekogwarancji. Dysponuje pełnym parkiem maszyn, w tym nowoczesnym ciągnikiem i osprzętem do uprawy i zbioru zbóż, ziemniaków. Dodatkowo prowadzi agroturystykę.
3. Aneta i Wojciech Pytlowscy - prowadzą 20-hektarowe gospodarstwo sadownicze. Pomagają im dwaj synowie. Gospodarz jest sadownikiem już od blisko ćwierć wieku. Zajmują się uprawą śliw, jabłoni, brzoskwiń i czereśni. W pielęgnacji i ochronie roślin stosują nowoczesne środki i programy. Dysponują pełnym parkiem maszyn dostosowanych do wymogów pracy w sadach. W sezonie zatrudniają do zbiorów dodatkowo dwie osoby. Pani Aneta była starościną tegorocznego Święta Śliwki w Szydłowie.
 
Źródło: Echo Dnia, echodnia.eu, lima, 7 listopada 2015
 

Więcej artykułów…