Malowane Święta w ZPO w Sichowie Dużym
Odsłon: 2458. Data dodania: 2017-05-05
Czas przedświąteczny to czas wyjątkowy, pełen przygotowań, powrotu do tradycji i zwyczajów ludowych.
7 kwietnia br. odbyła się w naszej szkole konferencja sieci regionalizmu pod hasłem „Malowane Święta” zorganizowana przy współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie. W przygotowania do tego wydarzenia zaangażowała się cała społeczność szkolna oraz lokalna. Nadszedł oczekiwany dzień. Przybyłych gości przywitała piękna, kolorowa świąteczna scenografia, imitująca wnętrze staropolskiej chaty i jej obejście oraz liczne wystawy rękodzieła artystycznego.
Swoje prace zaprezentowali:
1. Jadwiga Kotlarz
2. Józef Reguła
3. Izabela Maciejko
4. Lidia Dziuba
5. Barbara Odważny
6. Leonarda Stawiarz
7. Bożena Sojda
8. Monika Dziedzic z córkami Weroniką i Karoliną
9. Koło Gospodyń Wiejskich Sichów Mały: Jadwiga Rajca, Halina Fortuna, Jolanta Karaś,
Renata Widanka, Wiktoria Widanka
10. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Strzegomiu
11. Publiczna Szkoła Podstawowa w Szwagrowie
12. Zespół Placówek Oświatowych w Ruszczy
Każdy uczestnik konferencji otrzymał drobny upominek, a w nim specjalnie powstałe na tą okazję opracowanie pt. „ Sichowskie godanie – słownik gwary „ i nagranie z prezentacją obrzędu weselnego „ Jedzie, jedzie wesele”. Serdeczne podziękowania składamy dla włodarza naszej gminy pana Grzegorza Forkasiewicza za wsparcie finansowe druku słownika gwary i pomoc w organizacji konferencji.
Program i założenia konferencji przedstawiły przybyłym gościom: Paulina Mielnik z PODN w Staszowie oraz nauczyciel historii i przyrody w sichowskiej szkole Lidia Albiniak. Konferencję otworzyli: Dyrektor szkoły w Sichowie Dużym Dorota Karasińska–Kozłowska wraz ze Starostą Staszowskim Michałem Skotnickim, Wójtem Gminy Rytwiany Grzegorzem Forkasiewiczem i Dyrektorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie Mariuszem Ziętarskim. Wśród przybyłych gości byli też inni przedstawiciele władz samorządowych powiatu staszowskiego: Wicestarosta Tomasz Fąfara, Radny Rady Powiatu Grzegorz Rajca, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Staszów Ewa Kondek oraz samorządowcy Gminy Rytwiany: Sekretarz Gminy Marianna Stryszowska, Przewodniczący Rady Gminy Rytwiany Jerzy Gwizdowski, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych Wiesław Skład. Licznie przybyli również nauczyciele i pedagodzy ze szkół wszystkich szczebli, m.in. Anna Karasińska, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Strzegomiu Kazimiera Krala, Jerzy Jabczuga dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Staszowie, Jolanta Hynek Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Łubnicach.
Następnie scenę przejęli nasi uczniowie, którzy przestawili barwną inscenizację nawiązującą do tradycji i zwyczajów Świąt Wielkiej Nocy. Widowisko słowno – muzyczne pt. „MALOWANE ŚWIĘTA” zostało wyreżyserowane przez panią Martę Jezierską – Lis, panią Annę Zgrzywa i panią Joannę Pietras. Oprawę muzyczną przygotował pan Dariusz Karasiński wspólnie z panią Dorotą Karasińską – Kozłowską.
Scenografia do widowiska to dzieło pani Leonardy Stawiarz i pani Doroty Słomki.
Nie mogło w tym dniu zabraknąć występu zespołu śpiewaczego „Sichowianie” i kapeli „Nadwiślanie” , którzy już od ponad 25 lat pod czujnym okiem swojego mentora pana Gustawa Kozłowskiego zarażają nas miłością do muzyki ludowej. Solowy występ pani dyrektor Doroty Karasińskiej – Kozłowskiej w ludowej balladzie „Chłedziła sirotka „ sprawił, że niejednemu widzowi łza zakręciła się w oku. Bardzo ważnym elementem konferencji było zaprezentowanie oryginalnej gwary sichowskiej w formie opowiastek i przyśpiewek także w wykonaniu pani dyrektor. Do prezentacji gwary wykorzystano materiały zaczerpnięte od pani Stanisławy Boryckiej, która przed laty przekazała je naszej szkole w formie materiału dźwiękowego i na piśmie.
Po występach artystycznych, Pani Dyrektor podziękowała za współpracę wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak wielkiego wydarzenia. Wręczyła dyplomy – podziękowania, a symboliczne wielkanocne jajo przygotowane przez panią Lenę Stawiarz, panią Dorotę Słomka, panią Urszulę Kutyła, panią Barbarę Odważny, panią Annę Zgrzywa, panią Martę Jezierską - Lis wręczali nasi uczniowie. Pani Dyrektor przekazała także najserdeczniejsze świąteczne życzenia dla gości, nauczycieli, pracowników i ich rodzin, zapraszając wszystkich do wspólnej degustacji potraw regionalnych.
Na stole nie zabrakło takich dań jak: porka, żur, pierogi, kapusta z grochem, gały, czy proste wędliny i świąteczne ciasta. Serdeczne podziękowania składamy dla pani Anny Boryckiej z Sichowa Małego i pań pracujących w kuchni szkolnej: Danuty Romańskiej, Anny Hetko, Agnieszki Migoń i Anny Karasińskiej.
Po tak niespotykanym w dzisiejszych czasach, a zarazem jakże smacznym poczęstunku wszyscy wrócili na salę gimnastyczną aby wysłuchać wykładu „Szkoła dialogu – szkołą relacji, czyli o współpracy w budowaniu relacji w oświacie” poprowadzony przez doradcę zawodowego Jarosława Kordzińskiego. Istotne wskazówki i cenne uwagi trenera
utkwiły w umysłach słuchaczy i zostaną wykorzystane w praktyce w relacjach: nauczyciel – uczeń, rodzic – dziecko.
Po wykładzie nadszedł moment na coś słodkiego przy kawie. Mazurki, baby wielkanocne, serniki i makowce smakowały widzom wyjątkowo, podczas oglądania prezentacji obrzędu weselnego „ Jedzie, jedzie wesele”, który dwukrotnie był przedstawiany „na żywo” przez sichowskich artystów ludowych, dzieci i młodzież: po raz pierwszy w 2004 roku podczas Klasztornej Majówki i w 2007 roku na Szklarkach w Sielcu.
Na zakończenie konferencji każdy uczestnik miał możliwość udziału w kreatywnych warsztatach artystycznych rękodzieła pod kierunkiem edukatorów: mgr Leonardy Stawiarz, mgr Doroty Słomka, mgr Izabeli Maciejko, mgr Anny Zgrzywa, mgr Marty Jezierska – Lis, mgr Barbary Odważny i pani Jolanty Karaś z Koła Gospodyń Wiejskich z Sichowa Małego. Wspólna fotografia zadowolonych uczestników z własnoręcznie wykonaną pisanką , to dowód na to, że warto dbać o działania promujące kulturę ludową, chronić od zapomnienia tradycje i zwyczaje naszych przodków.
Opracowanie:
Anna Krala, Dorota Karasińska – Kozłowska
Źródło: ZPO w Sichowie Dużym
Więcej artykułów…
-
Zaproszenie na XIII sesję Rady Gminy Rytwiany (2024-12-24)
-
Modernizacja drogi gminnej w miejscowości Kłoda (2024-12-23)
-
Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania (2024-12-23)
-
Ważne informacje o wydobywaniu piasku i żwiru na własne potrzeby (2024-12-23)
-
Zapraszamy na Rodzinne Warsztaty Bożonarodzeniowe (2024-12-20)
-
Zaproszenie na CZWARTKOWE GRY PLANSZOWE - FILIA GCK W PACANÓWCE - 19.12.2024R. (2024-12-18)
-
Informacja o czasie pracy Urzędu Gminy w Rytwianach w dniu 24.12.2024r. oraz w dniu 31.12.2024r. (2024-12-18)
-
Paczuszka dla Maluszka z KGW Rytwienianki - 08.12.2024r. - relacja (2024-12-16)
-
Mikołajki w Gminnym Żłobku nr 1 w Sichowie Dużym - 06.12.2024 r. - relacja (2024-12-16)
-
Jarmark Bożonarodzeniowy w Rytwianach. Magia świąt na wyciągnięcie ręki (2024-12-16)