Co zakonnica jada na śniadanie
Odsłon: 1902. Data dodania: 2017-07-03
Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, co tego lata będzie się działo w Świętokrzyskiem. Oryginalnych propozycji nie brakuje, a wybór zawsze jest subiektywny.
W końcu czerwca w regionie królują imprezy świętojańskie. Najkrótszą noc świętowano na wiele sposobów nad Zalewem w Solcu-Zdroju, w Sandomierzu, Morawicy, Strawczynie czy Rytwianach, gdzie „Wiła wianki" było pożegnaniem wiosny i powitaniem lata.
Gdzie „Czarne chmury" kręcono
Kielecki PTTK po raz drugi zorganizował Nocny Rajd Świętojański. Trasa liczyła 16 km, ze startem 23 czerwca jeszcze za dnia, czyli o 21.30 w Hucie Nowej. Piechurzy o 6 nad ranem, czyli w pełnym słońcu pierwszego letniego poranka, powrócili do Kielc na zasłużone spanie.
Coraz większą popularnością cieszy się Festiwal Smaków Klasztornych. Już po raz trzeci organizowany jest na początku lipca w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Samo miejsce jest niezwykle ciekawe. To dawny klasztor kamedułów pustelników otoczony Górami Świętokrzyskimi i gęstymi liściastymi lasami obfitującymi w dorodne buki, graby i dęby, z których największy nosi imię Trzybratek.
Festiwal Smaków Klasztornych w Rytwianach jest okazją do spróbowania oryginalnych potraw. Foto: Urząd Marszałkowski
Można tu zwiedzać klasztor, bibliotekę, ogrody, zabytki pozostałe po kamedułach. Jest też muzeum serialu telewizyjnego „Czarne chmury". W Rytwianach kręcone były odcinki serialu, a dziś prezentowane są rekwizyty, pamiątki, akcesoria i dekoracje, m.in. replika czarnego powozu Poczty Elektorskiej.
Festiwal pozwala zapoznać się ze smakołykami przygotowanymi i smakowanymi zza furty klasztornej. Swoje osiągnięcia kulinarne prezentują zgromadzenia klasztorne. W minionym roku grand prix festiwalu – Srebrny Kociołek Kamedulski – otrzymały zakonnice ze Zgromadzeniu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Pacanowie. Jury doceniło m.in. oryginalny serek z miętą i wyśmienity serek szczypiorkowy, które siostry jadają na śniadania.
Nie tylko zakonnice, ale i zakonnicy są kreatywni w kuchni. Drugą nagrodę zdobyli ojcowie trynitarze z Budzisk za „nieznaną recepturę placów ziemniaczanych z dodatkiem drożdży i oryginalne ich połączenie z sosem beszamelowo-koperkowym z dodatkiem imbiru".
Bieganie z dinozaurami
Pierwszy weekend lipca będzie przebiegał ekscytująco w Barłtowie znanym z parku z dinozaurami. Jednak tym razem w roli głównej nie wystąpiły prehistoryczne gady, ale mocarni mężczyźni i odważne niewiasty. Organizatorzy „Polowania na biegaczy" tak zachęcają do udziału: „To ekstremalny bieg z przeszkodami. Odbywa się zawsze 1–2 lipca w Jura Parku Bałtów. Swoją wyjątkowość zawdzięcza niezwykle urozmaiconemu terenowi, przez co każdego roku trasa jest unikalna i niepowtarzalna. Drugą cechą wyróżniającą bieg są uczestnicy. Stanowią oni pozytywnie zakręconą świtę, która raz do roku spotyka się, czyniąc z Hunt Runa prawdziwe biegowe święto".
Uczestnicy (6 km, 12 km lub łączony) najpierw dają z siebie wszystko i sobie wzajemnie pomagają przy pokonywaniu zboczy, ścian, przeszkód, rzek, aby potem odpocząć w strefie regeneracji, a wieczorem wytańczyć się podczas wspólnej zabawy.
Rycerze i kowboje
Wiele też będzie się działo w ruinach zamku Krzyżtopór w Ujeździe. To ciekawe miejsce położone z dala od głównych dróg i szlaków wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej. Choć dziś w ruinie, jest zabytkiem klasy międzynarodowej.
Dziś ruiny tętnią życiem. W połowie lipca Krzyżtopór zaprasza na Biesiadę Rycerską okraszoną pojedynkami na miecze i pojedynkami w kuchni. W bród będzie turniejów, pokazów.
W połowie sierpnia zaplanowano „W klimacie szabli i miecza – pokazy rycerskie w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów". A pod koniec miesiąca odbędzie się Krzyżtoporski festiwal Ognia i Światła.
W innym historycznym miejscu – pięknie odrestaurowanym zespole pałacowym w Kurozwękach – przez cały lipiec rozbrzmiewać będzie muzyka Fryderyka Chopina. To już jubileuszowy X Festiwal Chopinowski w tym miejscu.
W połowie sierpnia pałac opanują... kowboje i Indianie. „Dziki zachód w Kurozwękach" to plenerowe show kaskaderki konnej. Widzowie mogą przy okazji zwiedzić wioskę indiańską, obóz poszukiwaczy złota i pobawić się przy muzyce country.
Przez całe lato Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do Parku Etnograficznego w Tokarni. „Rodzinne niedziele w skansenie" to sposób na odpoczynek połączony z lekcją miejscowej historii.
Kolejne „Rodzinne niedziele w skansenie" poświęcone będą: sianokosom (2 lipca), zabawkom ludowym (30 lipca), sztuce ludowej (17 września) oraz pszczelarstwu (1 października).
Źródło: rp.pl, Iwona Trusewicz, 26.06.2017
Więcej artykułów…
-
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” (2025-05-08)
-
Zarządzenie Wójta Gminy Rytwiany w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu dokumentu pn. Diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej Gminy Rytwiany (2025-05-08)
-
Zaproszenie dla mieszkańców Gminy Rytwiany w sprawie konsultacji społecznych Diagnozy sytuacji społecznej ... oraz procesem diagnostyczno-planistycznym na rzecz opracowania Strategii ... (2025-05-08)
-
INFORMACJA - DARMOWY DOWÓZ DO LOKALI WYBORCZYCH (2025-05-08)
-
Operacja Czystej Rzeki w regionie. Mieszkańcy Kłody posprzątali okolice Czarnej (2025-05-07)
-
12. rytwiański Rajd „Popedałuj z kulturą”. Pasja, patriotyzm, relaks (2025-05-07)
-
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 60 (2025-05-07)
-
Szczepienia przeciwko wściekliźnie - Sichów Mały (2025-05-05)
-
Szczepienia przeciwko wściekliźnie - Pacanówka (2025-05-05)