Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Podsumowanie działań projektu Działaj Lokalnie - informacja

Od kwietnia 2018 roku na terenie powiatu staszowskiego realizowana jest szósta edycja programu Działaj Lokalnie. Wraz z gminami partnerskimi (Bogoria, Łubnice, Połaniec, Rytwiany, Staszów, Szydłów) oraz partnerem strategicznym Grupą Azoty Siarkopol byliśmy świadkami wyzwolenia społecznej energii, efektem czego było 20 ciekawych inicjatyw społecznych. Powoli zbliżamy się do finiszu działań, nadszedł więc czas na podsumowania.
 
Kilka słów o projektach
Wróćmy więc do początku i przypomnijmy sobie co działo się w ramach Działaj Lokalnie w powiecie staszowskim.
 
 1. Wakacje z Frajdą - cykl festynów rodzinnych adresowanych do najmłodszych. Dzieci mogły wziąć udział w ciekawych grach i zabawach, malowaniu twarzy i warsztatach plastycznych, a rodzice mogli zainspirować się jak aktywnie spędzać czas ze swoimi dziećmi.
 2. Na stulecie wskocz do strefy - 8 spotkań dla dzieci i młodzieży w czterech grupach tematycznych: wyobraźnia, logiczne myślenie, gry, stulecie. Zorganizowano między innymi rozgrywki Laser Strike, Plenerowy Salon Gier, warsztaty modelarskie, wyjazd na strzelnicę sportową, logiczne zabawy w Escape Room oraz ognisko.
 3. Tursko przyjazne dzieciom i mieszkańcom - zorganizowano dwa pikniki rodzinne, warsztaty tradycyjnego wicia wieńców oraz zorganizowano dożynki gminne.
 4. KGW Gosposia w Słupcu - zorganizowano warsztaty szycia strojów ludowych, podczas, których uszyto stroje dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowano wieniec dożynkowy oraz warsztaty z zielarstwa.
 5. Fit Babeczki - przeprowadzono 26 godzin zajęć fitness oraz zorganizowano warsztaty żywieniowe prowadzone przez dietetyków. Zwieńczeniem projektu były dermokonsultacje oraz zabiegi pielęgnacyjne twarzy przeprowadzone przez profesjonalną Panią kosmetolog.
 6. Zielony zakątek - zorganizowano wycieczkę do Ogrodu w Młodzawach oraz cykl spotkań z pszczelarzem. Dodatkowo mieszkańcy Niemścic zagospodarowali przestrzeń wokół altany wiejskiej tworząc przestrzeń przyjazną ludziom i pszczołom.
 7. STARiS Ruch-Sprawność-Zdrowie - od lipca do października odbywały się treningi pod okiem profesjonalisty, zorganizowano również spotkania z dietetykiem, fizjoterapeutą i kurs pierwszej pomocy. Kropką nad i była organizacja dużego wydarzenia jakim był Jedyny Oficjalny Bieg Obwodnicą Staszowa.
 8. Polskie Drogi Ku Niepodległości - zorganizowano dwa happeningi historyczne. Wydany został również kalendarz upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości.
 9. Patriotyzm, zdrowie, kultura w naszej Małej Ojczyźnie - w ramach projektu zorganizowano niepodległościowy piknik rodzinny oraz warsztaty “Dla zdrowia i urody” podczas których prelekcje wygłosili dietetyk i fizjoterapeuta. Najważniejszym wydarzeniem była wyprawa do Filharmonii Świętokrzyskiej na koncert “Gdybym był bogaczem”
 10. Ja też wiem, że jestem Polakiem - dla dzieci i młodzieży zorganizowano biwak historyczny połączony z pokazami przeprowadzonymi przez grupy rekonstrukcyjne oraz śpiewaniem pieśni patriotycznych i ogniskiem. Kolejnym ważnym wydarzeniem był rajd rowerowy, dzięki któremu dzieci mogły poznać lokalną historię. Zwieńczeniem projektu była akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 11. Sprawa bliska sercom wszystkich Polaków- setne urodziny Niepodległej - głównymi wydarzeniami zorganizowanymi w ramach projektu był Festiwal Wsi oraz akademia upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
 12. Staszowska szachomania - adresatami projektu były dzieci i seniorzy, którzy mieli okazję spotkać się na wspólnych warsztatach szachowych, a następnie spróbować swoich sił na turnieju międzypokoleniowym. Z kolei współpraca między seniorami i juniorami została sprawdzona podczas konkursu na niepodległościową szachownicę.
 13. Młodzi Młodym - działania tego projektu koncentrowały się na zorganizowaniu miejsca rozrywki dla dzieci i młodzieży. Dzięki staraniom grantobiorców udało się stworzyć w pełni wyposażone wiejskie boisko sportowe.
 14. By nie zapomnieć… - celem projektu było zebranie wspomnieć mieszkańców wsi oraz absolwentów szkoły na temat dawnych dni, obyczajów, folkloru szkolnego. Podczas spotkań organizowanych z mieszkańcami wsi zbierano dawne dokumenty, informacje oraz zdjęcia. Wszystkie zebrane wspomnienia i materiały zostały zawarte w publikacji “By nie zapomnieć…”.
 15. Bliżej siebie - projekt nastawiony na współpracę na linii szkoła - dom rodzinny - dziecko. W ramach projektu zostało zorganizowane przedstawienie z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, obchody 100 roczny odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uroczysta wieczerza, na którą zostali zaproszeni mieszkańcy, emeryci i władze samorządowe. Wigilii towarzyszyły jasełka, w których udział wzięli uczniowie i ich rodzice.
 16. Rozkręcamy naszą wieś - w ramach projektu zorganizowano kilka spotkań dla mieszkańców wsi m.in. festyn pieczonego ziemniaka, spotkanie z Mikołajem czy rozgrywki sportowe. Ciekawą inicjatywą było zorganizowanie letniego kina plenerowego, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.
 17. To co dla nas najcenniejsze, to polskie - najważniejszym wydarzeniem projektu była organizacja przeglądu pieśni i piosenek “Na ludową nutę”, który odbył się 29 września. W przeglądzie wzięło udział wielu uczestników i widzów. Działaniami dodatkowymi był udział zespołu “Sichowianie” w Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży.
 18. Jem zdrowo i kolorowo - projekt adresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców. Zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne dla dzieci oraz warsztaty dot. zdrowego odżywiania dzieci dla dorosłych. Finałem konkursu był konkurs kulinarny dla najmłodszych.
 19. W zdrowym ciele, zdrowy duch - podstawowym zadaniem jakie postawili przed sobą uczestnicy tego projektu było uporządkowanie i ułatwienie dostępu do źródełka z czystą, krystaliczna wodą. Poza pracami porządkowymi w ramach projektu odbyły się spotkania i konsultacje z dietetykiem oraz zajęcia fitness i nordic walking.
 20. Seniorowi i Ojczyźnie - uczestnicy projektu pracowali nad zagospodarowaniem miejsca spotkań dla seniorów. Inauguracją nowo powstałego miejsca były warsztaty pieczenia tortów.Dodatkowo w ramach projektu zorganizowano warsztaty udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez strażaków oraz obchody rocznicy odzyskania niepodległości.
 
Kilka słów o Działaj Lokalnie
Działaj Lokalnie to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. W Powiecie staszowskim koordynatorem programu jest Fundacja Rozwoju i Aktywizacji Młodzieży FARMa.
 
Celem Działaj Lokalnie jest aktywizowanie społeczności lokalnych oraz tworzenie wspólnej przestrzeni do działania i rozwoju.
 
Dziękujemy!
Dziękujemy wszystkim grantobiorcom i uczestnikom projektów za ogromną dawkę pozytywnej energii i owocną współpracę. Gratulujemy wszystkim stowarzyszeniom i grupom nieformalnym realizacji założonych w projektach celów i zadań. Do zobaczenia w kolejnych edycjach programu!
 Informacja-Gmina-Rytwiany

 

Więcej artykułów…