Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Marzec miesiącem profilaktyki w szkole podstawowej w Sichowie Dużym

W obliczu coraz większej liczby wyzwań zdrowotnych i społecznych jakim muszą stawiać czoła uczniowie, edukacja profilaktyczna staje się niezwykle istotnym elementem programów szkolnych. Miesiąc Profilaktyki w Szkole stanowi doskonałą okazję do skoncentrowania uwagi naszej małej społeczności na promowanie zdrowego trybu życia oraz zapobieganie różnorodnym problemom zdrowotnym i społecznym. Poprzez organizację działań edukacyjnych, warsztatów i wydarzeń mamy szansę aby nie tylko zwiększyć świadomość uczniów, ale również zaangażować ich w proces nabywania zdrowych nawyków.
 
Międzyszkolny Turniej Piłki Ręcznej Uczniów klas II i III o Puchar Wójta Gminy Rytwiany. 1 marca 2024 roku w murach naszej placówki zorganizowaliśmy turniej w którym udział wzięły: PSP z Wąchocka pod opieką trenerki Aldony Parki, PSP z Kunowa z trenerami Katarzyną Pająk, Markiem Pomykałą, PSP z Koniemłotów z trenerką Anną Kąsek i z PSP Sichowa Dużego z trenerami Dariuszem Karasińskim i Leną Stawiarz. Młodzi zawodnicy rozegrali mecze w systemie „każdy z każdym” w czasie 2 razy po siedem minut. Rywalizacja była zaciekła, a turniej promował nie tylko uczciwe współzawodnictwo ale również zdrowy tryb życia, jak i dobre nawyki.
 
Konkurs „Zdrowy tryb życia gwarancją zdrowia psychicznego” – jego głównym założeniem była ochrona i profilaktyka zdrowia psychicznego jak i fizycznego. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Ich zadanie polegało na tym, aby przy pomocy dowolnej techniki, w jak najbardziej kreatywny i kolorowy sposób przystroić drzwi klas zgodnie z tematyką zadania. Gratulujemy wygranej klasie IV.
 
Urozmaiceniem miesiąca profilaktyki były tematyczne kolorowe dni.  Uczniowie chętnie wzięli udział w wydarzeniu przychodząc ubrani zgodnie z kolorystyką dnia. Każdy z kolorowych dni miał inny temat przewodni, a nasi wychowankowie mieli różnego rodzaju zadania do wykonania.
 
Dzień miłego gestu- dniem koloru zielonego. Jest on powszechnie kojarzony z naturą, spokojem i harmonią. W kontekście miłych gestów, zieleń symbolizuje przyjaźń, empatię oraz troskę o innych i świat. Zadaniem uczniów na ten dzień było: podzielić się kanapką, pomóc w odrobieniu zdania, czy wykonać dla kogoś miły rysunek.
 
Dzień zdrowego odżywiania- dniem koloru żółtego. Jest to kolor kojarzony z energią i optymizmem. Jest również kojarzony z wieloma zdrowymi produktami spożywczymi takimi jak banany, cytryny, czy mango. Tego dnia nasi uczniowie mieli za zadanie przygotowanie zdrowego posiłku, zjedzenie 5 porcji warzyw i owoców, omijanie niezdrowych przekąsek.
 
Dzień kolorowej skarpetki – była to wyjątkowa okazja aby promować tolerancję, empatię i zrozumienie. Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do nadejścia wiosny oraz genetycznego podłoża Zespołu Downa – trisomii 21 chromosomu. Dzień kolorowej skarpetki był również dniem, w którym w murach naszej placówki uczniowie starali się być uprzejmi wobec innych, oraz postarali się pogłębić wiedzę na temat niepełnosprawności.
 
Dzień życzliwości i tolerancji – dniem koloru niebieskiego. Kolor ten symbolizuje zaufanie, stabilność i lojalność. Jest on również używany jako kolor wsparcia dla osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin. W ten dzień uczniowie naszej szkoły poza obowiązkowym niebieskim ubiorem, byli wobec sobie uprzejmi. Mieli za zadanie powiedzieć coś miłego drugiej osobie, oraz serdecznie się z nią przywitać.
 
Spotkanie z ratownikami medycznymi –  12 marca naszą szkołę odwiedził Zespół Ratownictwa Medycznego. Panowie przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zademonstrowali uczniom naszej placówki jak w praktyce stosować pozycję boczną bezpieczną, czy wykonać RKO. Ratownicy medyczni poprowadzili pokaz wyposażenia karetki pogotowia oraz w ramach profilaktyki zdrowia przeprowadzili badanie EKG dla chętnych uczniów.
 
Warsztaty z dietetykiem – 15 marca odbyło się spotkanie z Panią Aleksandrą Porębską. Przeprowadziła ona warsztaty zdrowego odżywiania. Uświadomiła uczniom ile cukru znajduje się w spożywanych przez nich produktach. Pani Aleksandra udzieliła cennych porad dotyczących odpowiednich nawyków żywieniowych. Zainspirowani ciekawymi warsztatami uczniowie klasy I postanowili samodzielnie przyszykować zdrowe kanapki oraz owocowe szaszłyki.
 
Warsztaty z przedstawicielem sanepidu. 19 marca uczniowie klas I-VIII wzięły udział w spotkaniu z Panią Dorotą Wojnarowską. Warsztaty zostały podzielone na dwie grupy I-III w których poruszony został problem profilaktyki chorób. Natomiast klasy IV-VIII omówiły temat praw konsumenta i czytania etykiet.
 
Teatrzyki profilaktyczne – Podczas miesiąca profilaktyki odbyły się trzy występy teatralne. Dwa z nich zostały wykonane przez Teatr MAGICZNA SCENA, natomiast trzeci był pomysłem uczniów klasy VII, którzy przygotowali inscenizację dla  całej szkoły.
 
Warsztaty taneczne – ZUMBA – 25 marca uczniowie klasy I-VIII podjęły próbę  wzięcia udziału w nowej dla nich aktywności jaką jest ZUMBA przeprowadzona przez Panią Martę Głowacką – instruktora fitness w Xtreme Fitness Staszów. 
 
Spotkanie z Panią Pielęgniarką-  26 marca uczniowie klas I-VIII wzięli udział w spotkaniu z Panią Anną Kruk, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka szkolna oraz pielęgniarka w Ośrodku Zdrowia w Rytwianach. Pani Anna przeprowadziła wykład dotyczący profilaktyki zdrowia fizycznego. Omówiła jak ważny dla naszego organizmu jest zdrowy tryb życia, odpowiednia ilość snu, oraz aktywności fizycznej.  Podczas zajęć z Panią Anną dzieci mogły sprawdzić swoją saturację, ciśnienie, oraz poziom cukru we krwi.
 
Tegoroczny miesiąc z szeroko rozumianą profilaktyką i zdrowiem był inny niż do tej pory. Wszystkie zaplanowane spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty, konkursy, zawody sportowe spotkały się z dużym zainteresowaniem i zostały pozytywnie ocenione przez uczestników.
Szkolny Miesiąc Profilaktyki przygotowali i nad całością czuwali nauczyciele: p. Marta Jezierska-Lis, p. Anna Zgrzywa, p. Krzysztof Błąd.
 
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich zaangażowanych uczniów, wychowawców, dyrekcji oraz nauczycieli, którzy włączyli się w organizację tegorocznego Miesiąca Profilaktyki.
 
Autor: Krzysztof Błąd, Marta Jezierska-Lis, Anna Zgrzywa

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z ww. wydarzeń:

Informacja-Gmina-Rytwiany

 

Więcej artykułów…