Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Dodatek dla sołtysów zmiana od 16 września 2024 r.

Informacja-Gmina-Rytwiany

Dodatek dla sołtysów zmiana od 16 września 2024 r.
 

Sejm przyjął ustawę dokonującą zmian w ustawie o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
W ramach nowelizacji od dnia 16 września 2024 r. zmienią się przesłanki niezbędne do otrzymania  świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Wysokość wprowadzonego w 2023 roku świadczenia wynosiła 300 zł.
Kwota jest corocznie waloryzowana i począwszy od marca 2024 roku jej wartość wzrosła do 336.36 zł w związku z ponad 12 proc. waloryzacją.
Kolejna waloryzacja świadczenia odbędzie się w marcu 2025 roku.  

Obecnie, żeby otrzymać świadczenie należy spełnić kilka przesłanek:
•    pełnić funkcję sołtysa na podstawie ustawy o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez 8 lat, do tego okresu wlicza się również okres pełnienia funkcji sołtysa na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym, jeżeli osoba ta następnie pełniła funkcję sołtysa na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym;
•    osiągnąć wiek: w przypadku kobiet – 60 lat w przypadku mężczyzn – 65 lat;
•    przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji;
•    świadczenie nie przysługuje osobie skazanej prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
 
Wprowadzone zmiany od  16 września 2024 r. będą dotyczyć:

Uniezależnia możliwość́ uzyskania świadczenia od pełnienia funkcji sołtysa na podstawie ustawy o samorządzie gminnym – tym samym prawo do ubiegania się̨ o świadczenie pieniężne uzyskają̨ sołtysi, którzy pełnili tą funkcję przed 27 maja 1990 roku, czyli przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Skróceniu ulegnie wymagana liczba lat pełnienia funkcji sołtysa uprawniająca do uzyskania świadczenia pieniężnego – z 8 do 7 lat.
Zrezygnowano z przesłanki kadencyjności, która prowadziła do faktycznego zróżnicowania wymagań, które muszą spełnić osoby ubiegające się o świadczenie, ze względu na znacznie zróżnicowaną długość kadencji w poszczególnych sołectwach.
Nowelizacja ma również na celu ułatwienie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy ustalenie okresu pełnienia funkcji sołtysa następuje na podstawie pisemnego oświadczenia wnioskodawcy potwierdzonego pisemnymi oświadczeniami. Nowelizacja przewiduje obowiązek uzyskania pisemnych oświadczeń od 3 osób zamieszkujących w sołectwie  w czasie, gdy wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa, a nie od 5 osób jak przewiduje obecnie ustawa. Zgodnie z przyjętą w dniu 24 lipca 2024 roku ustawą zmiany wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw tj. od 16 września 2024 r.

Poniżej link do tekstu ustawy zmieniającej.
isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240001246/O/D20241246.pdf

Przyznaniem prawa do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa zajmują sią Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Więcej informacji w sprawie ustalania prawa do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa można uzyskać placówkach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

Więcej artykułów…