Dobre (EKO)praktyki na cmentarzu
Odsłon: 90. Data dodania: 2024-10-30
Co roku, w okolicy 1 listopada, z cmentarzy w Polsce wywożonych jest około 3 mln ton śmieci. I to często odpady, których recykling jest bardzo trudny – takie jak zużyte znicze, wkłady czy sztuczne, plastikowe wiązanki. Co więc zrobić, żeby nie szkodzić środowisku odwiedzając groby bliskich?
- Przede wszystkim – ogranicz ilość ozdób. Zachęcamy, by dekorowanie grobów było symboliczne i żeby postawić na jakość – a nie na ilość.
- Nie kupuj nowych zniczy i wykorzystuj jak najdłużej te, które już stoją na grobach. Czasami wystarczy dokupić jedynie wkład. Zachęcamy też do skorzystania ze „zniczodzielni” – to specjalne szafki bądź regały na cmentarzach, które służą wymianie zniczy – umożliwiają pozostawianie używanych, ale wciąż dobrych zniczy dla innych.
- Zrezygnuj z wkładów parafinowych, które są toksyczne i zanieczyszczają powietrze, a postaw na wkłady z naturalnego wosku pszczelego lub roślinnych olejów.
- Zrezygnuj z wkładów elektrycznych – to ciekawe, wielorazowe rozwiązanie, ale po wykorzystaniu stanie się elektroodpadem zawierającym baterie lub akumulatory i jeśli nie zostanie odpowiednio zutylizowany, może przynieść poważne szkody dla środowiska, np. zatruć wodę pitną!
- Zamiast plastikowych, sztucznych wiązanek i kwiatów, wybierz bukiety z naturalnych kwiatów albo rośliny doniczkowe, które wytrzymają wiele miesięcy. Świetnym rozwiązaniem mogą być też wianuszki i bukiety z suszonych kwiatów, liści i szyszek.
Nie przyczyniajmy się dodatkowo do wytwarzania odpadów, które, nieodpowiednio zutylizowane, mogą przynieść dla naszej planety mnóstwo szkody. Zamiast kupować kolejny znicz, wymieniaj wkład w tym, który już stoi na grobie i postaw na wianek z suszonych kwiatów będą zdobić grób przez wiele tygodni!
Po więcej wskazówek odsyłamy do artykułu WWF POLSKA: https://www.wwf.pl/dobre-ekopraktyki-na-cmentarzu
Ponadto, przypominamy że zużyte baterie z eletronicznych zniczy nie należy wyrzucać do zwykłych śmieci, lecz do oznaczonych pojemników na zużyte baterie, które można znaleźć w budynkach użyteczności publicznej na terenie naszej gminy np. w Urzędzie Gminy, Ośrodku zdrowia, szkołach, bibliotekach i in.
Źródło: WWF Polska
Więcej artykułów…
-
Paczuszka dla maluszka - zapraszamy na kiermasz ciast i ozdób świątecznych (2024-11-20)
-
Newsletter LGD – Dorzecze Wisły (2024-11-20)
-
Poradnik Pacjenta: Profilaktyka to męska sprawa (2024-11-19)
-
Zaproszenie na bezpłatne badania okulistyczne (2024-11-19)
-
Program Aktywny Rodzic (2024-11-19)
-
Ogólnopolska kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY (2024-11-19)
-
PRZERWA W DOSTAWIE WODY - (WTOREK 19.11.2024) (2024-11-18)
-
Akademia GOZ zaprasza na BEZPŁATNE szkolenia i doradztwo dot. gospodarki o obiegu zamkniętym (2024-11-18)
-
Bezdomna suczka szuka nowego domu! (2024-11-15)
-
Program resortowy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (2024-11-14)