Cudze chwalicie,
swego nie znacie…
Odsłon: 3676. Data dodania: 2010-10-27
Cudze chwalicie, swego nie znacie...
W ostatnim czasie nakładem Parafii Rzymskokatolickiej w Strzegomiu ukazał się folder reklamujący jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej występujący na terenie gminy Rytwiany – modrzewiowy kościółek z przełomu XVI i XVII w. Obiekt ten niezmiennie zachwyca turystów odwiedzających nasza gminę. Bowiem tego typu kościołki oglądać można już jedynie w skansenach. Jak wynika z zapisków, pochodzących z kroniki Jana Długosza, już w pierwszej połowie XIV w. istniała drewniana świątynia p.w. Św. Andrzeja Apostoła, której pierwszym plebanem był Jan. Fundatorem świątyni zaś był sam król Polski Kazimierz Wielki. Dawne inwentarze podają, że pierwotny kościół drewniany powstał w 1404r., zaś kalendarze liturgiczne, że w 1441r. Obecny kościół parafialny zbudowany jest z drewna modrzewiowego. Jego wnętrze urządzone zostało według staropolskiego stylu. Wszystko jest tutaj miniaturowe: późnorenesansowy ołtarz główny, barokowe ołtarze boczne, chór. Po 1875r. kościół gruntownie odrestaurowano, a w latach trzydziestych XX wieku przedłużono o kilka metrów.
Obecnie trwa restauracja zabytkowego kościoła. Duże wrażenie robi pieczołowicie odnowiony obraz w dużym ołtarzu – sugestywna Pieta, o rysach twarzy miejscowego ludu. Warto zobaczyć również wykutą w kamieniu chrzcielnicę z barokową pokrywą. Unikatem w skali kraju są przepiękne renesansowe boazerie o pałacowej elegancji. Jedna z płycin boazerii przedstawia tutejszy kościółek po pierwszym jego powiększeniu, inna - tajemniczego osobnika łowiącego ryby. Być może to sławny strzegomski rodak o. Piotr ze Strzegomia ( zm. w 1516r.), wybitny Opat ze Świętego Krzyża ? W czasie prac konserwatorskich odkryto: pod boazeriami starsze polichromie, a w skrytce za boazerią rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego, która liczy ok. 500 lat. Te odkrycia dowodzą, że kościół w Strzegomiu jest jedną z najstarszych drewnianych świątyń w tej części Polski. Kto wie, ile jeszcze zagadek kryje stary kościołek ?
Wspomniany folder można nieodpłatnie nabyć m.in. w Urzędzie Gminy w Rytwianach, pok. 11.
Serdecznie zapraszamy.
Więcej artykułów…
-
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” (2025-05-08)
-
Zarządzenie Wójta Gminy Rytwiany w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu dokumentu pn. Diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej Gminy Rytwiany (2025-05-08)
-
Zaproszenie dla mieszkańców Gminy Rytwiany w sprawie konsultacji społecznych Diagnozy sytuacji społecznej ... oraz procesem diagnostyczno-planistycznym na rzecz opracowania Strategii ... (2025-05-08)
-
INFORMACJA - DARMOWY DOWÓZ DO LOKALI WYBORCZYCH (2025-05-08)
-
Operacja Czystej Rzeki w regionie. Mieszkańcy Kłody posprzątali okolice Czarnej (2025-05-07)
-
12. rytwiański Rajd „Popedałuj z kulturą”. Pasja, patriotyzm, relaks (2025-05-07)
-
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 60 (2025-05-07)
-
Szczepienia przeciwko wściekliźnie - Sichów Mały (2025-05-05)
-
Szczepienia przeciwko wściekliźnie - Pacanówka (2025-05-05)