Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Rzeżby opowiedzą o historii Rytwian

Rzeźby opowiedzą o historii Rytwian

Niezwykła ścieżka edukacyjna powstanie w Rytwianach – o historii miejscowości będą mówić postacie 12 osób związanych z tym miejscem.

- Szukając pomysłu na popularyzowanie historii Rytwian, bardzo bogatej i fascynującej doszliśmy do wniosku, że najlepiej zrobić to w jakiś unikalny sposób i raczej przy pomocy obrazów – wyjaśnia sekretarz Urzędu Gminy w Rytwianach Marianna Stryszowska. – Stąd pomysł na ustawienie rzeźb przedstawiających osoby dla nas najważniejsze.

Komisja, w skład której wchodzili historycy i urzędnicy wybrała 12 nazwisk poczynając od Klemensa z Mokrska założyciela miejscowości. Dersława z Rytwian który wsławił się nie tylko wielką miłością, ale i zapalczywością, dwie panie - Elżbietę i Zofię Sieniawskie, właścicielki dóbr wilanowskich, a także Tęczyńskich, Opalińskich, Radziwiłów i Potockich.

- Ja szczególny sentyment mam do Łukasza Opalińskiego mecenasa sztuki, który rozbudował księgozbiór na zamku, Jan Tęczyński sprawił, że był to znany ośrodek kultury a Potoccy postawili na rozwój gospodarczy. Każdemu coś zawdzięczamy i warto by wiedza ta była jak najszerzej znana – dodaje pani sekretarz.

Gmina do kilku lat zabiegała o pieniądze na uporządkowanie terenu przy pozostałościach zamku – z imponującej budowli pozostał tylko fragment ściany.

- Uporządkujemy teren, zrobimy alejki i plac zabaw, ale główną atrakcją będą te rzeźby – podkreśla Stryszowska. Ich wykonanie zlecono znanemu kieleckiemu artyście Sławomirowi Mickowi.

- Zadanie nie było łatwe, bo nie mamy wizerunków niektórych – stwierdza rzeźbiarz. Hieronim Łaski zmarł w 1541 roku, jego twarz znamy jedynie z obrazu Matejki Hołd pruski. Wiadomo, że malarz wymyślił go, bo także nie miał portretu. Mnie również nie pozostaje nic innego jak tworzyć z głowy. Podobnie jest z Dersławem, który żył w XV wieku – nie wiemy jak wyglądał. Troszkę lepiej jest z Klemensem z Mokrska, bo chociaż zmarł w 1387 roku to mamy jego portret trumienny. Czy jest wiernym odwzorowaniem twarzy? Nie wiem.

Rzeźbiarz musi także, jeśli na portretach ich nie widać, stworzyć sylwetkę i ubrać modela. Stanisław Opaliński przypomina Leszka Teleszyńskiego z Potopu. – To zasługa, bardzo charakterystycznego francuskiego stroju – wyjaśnia Micek. – Tak nosili się panowie w XVII wieku.

Szukając informacji o ubiorach sięgał po album Matejki przedstawiający stroje polskie, obrazy, grafiki, rzeźby. - Inspiracji szukałem także w historii, Hieronim Łaski miał wyjednać u króla Zygmunta I Starego prawa miejskie dla Staszowa dlatego przedstawiam go z dokumentami opatrzonymi pieczęciami i, podobnie jak u Matejki, z proporcem – wyjaśnia.

Część z 12 postaci jest już gotowa, niektóre wykonane w glinie czekają na odlew z żywicy. Jednak na oddanie terenu obok zamku w Rytwianach mieszkańcy muszą jeszcze poczekać. – Prace trwają, z pewnością zakończymy je do lipca tego roku – mówi Dariusz Ciepiela z Urzędu Gminy. Wartość wszystkich robót 1,3 mln zł, 40 proc. tej sumy dała gmina, resztę otrzymała z województwa.

 Źródło: echodnia.eu, 11.03.2014r, Lidia Cichocka.

 

Więcej artykułów…